Kako se ističe u saopštenju resornog ministarstva, uspostavljanje VTS/VTMIS službe obaveza je Crne Gore u procesu pristupanja EU - Poglavlje 14 koje je otvoreno u aprilu 2013. godine, te se sprovodi u skladu sa Direktivom EU 2002/59/EC o uspostavljanju sistema za nadzor i upravljanje pomorskog saobraćaja.
VTMIS je inplementiran u crnogorsko zakonodavstvo kroz Zakon o sigurnosti pomorske plovidbe. U okviru dijela VTMIS projekta se nalaze i niz drugih aktivnosti, koje se kao kontribucija finansiratia iz nacionalnog budžeta, a to su- Osnovna obuka (Levelling program) za VTS/VTMIS operatere, koja je u potpunosti i uspješno završena krajem novembra 2014 godine, u iznosu od 72.000 eura i napredna obuka (Specialization program) za VTS/VTMIS operatere, koja je u potpunosti i uspješno završena u januaru ove godine, u iznosu od 79.750 eura.
Sistem za nadzor i upravljanje pomorskim saobraćajem je složen tehnički i informacioni sistem, namijenjen za praćenje, upravljanje i organizaciju pomorskog saobraćaja u unutrašnjim morskim vodama, teritorijalnom moru i epikontinentalnom pojasu Crne Gore. Sprovodi se u cilju povećanja sigurnosti pomorske plovidbe, efikasnosti pomorskog saobraćaja i zaštite morskog prostora, i obuhvata prikupljanje podataka o pomorskim objektima i pomorskom saobraćaju, davanje podataka pomorskim objektima, davanje plovidbenih savjeta i podrške u plovidbi pomorskim objektima i organizaciju plovidbe i upravljanje pomorskim saobraćajem.
Uspostavljanje sistema za nadzor i kontrolu pomorskog saobraćaja je aktivnost vrijedna 1.800,000 eura, u toku koje i nakon njenog završetka će nadležna uprava, odnosno država Crna Gora, dobiti vrijednu sofisticiranu opremu za nadzor pomorskog saobraćaja- radare najnovije generacije solid state tehnologije (200W, lako detektovanje veoma malih objekata na moru, ušteda prilikom održavanja, napredne karakteristike itd.), VHF primo predajnike, AIS bazne stanice, radio-komunikacionu opremu, VTMIS softver, meteo stanice i radiogoniometre.
Kako je najavljeno, VTS/VTMIS oprema će se postaviti na sljedećim senzorskim lokacijama- Obosnik (opština Herneg Novi), Crni rt (opština Bar) i Mavrijan (opština Ulcinj).
“U ovom trenutku izvršena je kompletna instalacija opreme u skladu sa svom pratećom projektnom dokumentacijom i dozvolama na dvije lokacije, Obosnik i Mavrijan. Današnjom instalacijom radarske antene na senzorskoj lokaciji Crni rt ušlo se u završnu fazu VTMIS projekta. Puštanje u testni rad očekuje se sredinom maja. VTMIS projekat biće završen 4. septembara 2015. godine”, precizirano je u saopštenju Ministarstva saobraćaja i pomorstva.
Podaci sa svih senzorskih lokacija će se prosleđivati prema koordinacionom centru za traganje i spašavanje (MRCC – Maritime Rescue Coordination Centre) sa sjedištem u Dobroj Vodi – Opština Bar, gdje će biti i budući VTS / VTMIS centar Crne Gore.
Pored same namjene implementacije VTMIS-a, oprema će značajno unaprijediti i službu traganja i spašavanja na moru, obzirom na instalaciju savremenog radarskog sistema. U SAR akcijama biće olakšano pronalaženje objekata u nesreći i njihova pravovremena evakuacija.
Takođe, dio opreme će biti instaliran u prostorijama dvije lučke kapetanije Bar i Kotor, koje će imati kompletnu radarsku i AIS sliku, što će im omogućiti olakšano praćenje i kontrolu brodova. Senzorski podaci koji se prikupljaju sa lokacija, će se prosleđivati nadležnim institucijama u Crnoj Gori u cilju efikasnosti pomorskog saobraćaja i sigurnosti na moru.ž
Donacija od strane EU, značajno unaprijeđuje i reguliše sigurnost plovidbe crnogorskim vodama u skladu sa evropskim zakonodavstvo, kao i osavremenjivanje SAR službe koja će paralelno koristiti radarske senzore prilikom akcija traganja i spašavanja na moru.