Abiznis

BOJOVIĆ: Nema informacije u vezi sa arbitražama

Vlada djeluje netransparentno u arbitražnim postupcima koji se vode u vezi sa Kombinatom aluminijuma (KAP), koji su u odmakloj fazi i vrijede oko 900 miliona eura, ocijenili su predstavnici Građanskog pokreta Ujedinjena reformska akcija (URA).
BOJOVIĆ: Nema informacije u vezi sa arbitražama
Portal AnalitikaIzvor

Potpredsjednik URA-e, Rade Bojović kazao je da Vlada kada su u pitanju ti sporovi djeluje na skriven i netransparentan način, pri čemu se informacije dobijaju „na kašičicu“.

„Osnovni motiv je davkao građani iskažemo zabrinutost zbog potencijalne opasnosti koja postoji za državu od arbitražnih postupaka i njihovih posljedica“, rekao je Bojović na konferenciji za novinare.

On je kazao da u ovom momentu dva arbitražna postupka koja se vode protiv Crne Gore vrijede oko 900 miliona eura.

„Jedan od njih se vodi povodom ugovora o poravnanju koji je zaključen prije četiri, pet godina između Vlade i kompanije Olega Deripaske, koja je bila teška oko 100 miliona eura, a u međuvremenu je podignuta na 300 miliona eura“, podsjetio je Bojović.

Takođe, kako je dodao, postoji poseban spor koji su Rusi pokrenuli zbog kršenja sporazuma između Kipra i Crne Gore, po kojem su Rusi pokrenuli arbitražni postupak pred međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova pri Svjetskoj banci, čija je težina oko 600 miliona eura.

„Nadamo se da su ti sporovi pravno neutemeljeni, ali zabrinjava to što su arbitraže odmakle i što nemamo podatke, a Vlada nas ne obavještava dokle je stiglo sa arbitražama“, rekao je Bojović.

On je naveo da je Vlada, prema njihovim saznanjima, angažovala vještake i arbitra u procesu pred sudom u Beču, koji su za nekih šest ili sedam mjeseci plaćeni oko 600 hiljada eura.

„Vlada se trudi da ispod tepiha drži niz informacija oko toga, jer sama činjenica da se angažovao arbitar govori da postoji realna opasnost da ishod jedne ili druge arbitraže bude nepovoljan po Crnu Goru“, kazao je Bojović.

Prema njegovim riječima, ne mora se doći u situaciju da se izgube arbitraže u traženim nivoima obeštećenja jer bi to bio bankrot države, ali čak i deset odsto od traženih suma je za Crnu Goru poražavajuće.

„Nalazimo se u začaranom neustavnom krugu počev od političkog zakonodavstva, preko neustavnog predsjednika do niza neustavnih regulativa koje se donose. Demokratska partija socijalista (DPS) je ušla u fazu da pokuša da po svaku cijenu pribavi materijalna sredstva, jer je država pred bankrotom“, smatra Bojović.

Koordinator URA za ekonomsku politiku, Dejan Mijović saopštio je da je zaključivanjem ugovora o poravnanju 2009. godine Vlada preuzela polovinu akcija Centralno-evropske aluminijusmke kompanije (CEAC) u KAP-u, čime je stekla pravo korporativnog upravljanja i veta na donošenje važnih odluka u kompaniji.

„Tim činom Vlada je preuzela odgovornost za milionske štete koje će uslijediti zbog neadekvatnog nadzora nad poslovanjem CEAC-ovih menadžera u KAP-u“, rekao je Mijović.

Prema njegovim riječima, Vlada zato snosi odgovornost i za CEAC-ovo nenamjensko trošenje stotina miliona eura državne pomoći koje je ustanovila Državna revizorska institucija (DRI), jer tako veliki prestup CEAC nije mogao učiniti sam već jedino uz saučesništvo ili korupciju najviših nosilaca vlasti.

„Zbog toga, Vlada i njeni predstavnici nemaju interes da se objelodani puna istina o poslovanju KAP-a i nastalim štetama koje se arbitražom žele prevaliti na teret poreskih obveznika“, smatra Mijović.

On je naveo da je potrebno predočiti punu istinu arbitražnom tribunalu o nezakonitim radnjama CEAC-a i korupciji koja mu je pomogla da ispostavlja lažni račun crnogorskim poreskim obveznicima.

„Do toga se jedino može doći uz pomoć specijalizovanih eksperata, koji bi imali potpunu nezavisnost u radu, uključujući i od Vlade, kao i pristup svoj raspoloživoj dokumentaciji i donosiocima odluka u KAP-u“, rekao je Mijović.

URA će, kako je najavio, narednih dana predložiti parlamentu kako da se u najkraćem roku angažuju nezavisni eksperti i obezbijede potrebna sredstva za njihov rad, što je nužno ne samo zbog arbitraže nego i da bi građani konačno saznali ko je kriv za poharu od 800 miliona eura o kojoj je svjedočio dobro obaviješteni predsjednik parlamenta.

Na pitanje ko će da plati te nezavisne eksperte, Mijović je odgovorio da će se o najboljem modelu konsultovati sa poslaničkim klubovima u parlamentu.

Portal Analitika