Priča o tom kreditu počela je u oktobru 2013. godine. Ministar Ivanović je nakon zvanične posjete Abu Dabiju saopštio da je Crnoj Gori na raspolaganju 50 miliona američkih dolara. Taj novac će, kako je tada rekao, biti uložen u povećanje proizvodnje i broja obradivih površina.
Predstavnici Fonda stigli su u junu 2014. i ponovili da očekuju projekte koji će pored već ugovorenih uslova imati i funkciju podizanja standarda bezbijednosti hrane, otvaranja novih radnih mjesta, kao i smanjenja uvoza.
U februaru ove godine, Vlada je na sjednici odobrila ministru Ivanoviću da potpiše Ugovor o kreditu, ali to se nije desilo.
"Kao i uvijek kada se radi o nekom dobrom poslu, pojave se ljudi koji moraju da ulože ogroman napor da te dobre poslove na neki način odlože ili pokvare. To je bio slučaj i sa Abu Dabi fondom. U međuvremenu je zastala komunikacija zbog odlaganja potpisivanja ugovora za koji je sve bilo dogovoreno", pojasnio je Ivanović.
Ipak, podvlači da se od aranžmana sa Abu Dabi fondom ne odustaje.
"Ja ne odustajem tako lako ni od tog, a ni od bilo kojeg drugog projekta koji započnem. Obnovili smo komunikaciju sa Abu Dabi fondom. Napredujemo opet korak po korak, vraćamo se tamo gdje smo bili, ali sam ubijeđen da ćemo ovaj posao dovesti do kraja. Sada ne mogu tačno da vam kažem koji je termin za potpisivanje Ugovora, jer se radi o više različitih projekata, gdje su prisutni investitori iz Abu Dabija koji su iz različitih razloga stekli utisak da nijesu dobro došli u Crnoj Gori, pa su odlučili, makar privremeno, da se povuku. Međutim, moja je namjera da što prije za sto vratimo predstavnike Abu Dabi fonda za razvoj, da potpišemo ugovor za koji sam ubijeđen da je prijeko potreban Crnoj Gori", naglasio je ministar poljoprivrede.
Ivanović je ponovio da su u avgustu prošle godine dogovoreni uslovi krediti. Rok za vraćanje bio bi 17 godina, kamata dva i po odsto na godišnjem nivou i grejs period četiri godine.
Time bi se, kako je zaključio, obezbijedilo dovoljno novca za dugoročno finansiranje projekata u poljoprivredi.