Američke agencije već rade na eksperimentima u kojima roboti ili operateri na daljinsko upravljanje zamjenjuju kopilota ili pilota u kokpitu, navodi "Njujork tajms", dodajući da je sve manja potreba za ljudskim osobljem u pilotskoj kabini usled razvoja tehnologije senzora, računara i vjestačke inteligencije.
Komercijalna avijacija je, naime, već automatizovana u velikoj mjeri. Savremenim letovima, uglavnom, upravljaju računarski autopiloti koji prate poziciju aviona na osnovu senzora pokreta i sistema za navigaciju, koje po potrebi ispravlja GPS.
Softverski sistemi, takođe, koriste se za prizemljavanje komercijalnih letova, piše američki list.
Nedavno istraživanje pokazalo je da piloti u letjilicama "Boing 777" prosječno sedam minuta tokom leta koriste ručno upravljanje dok piloti u avionima "Erbasa" pola sata potroše na ručno upravljanje. Komercijalni letovi, istovremeno, postaju sve "pametniji".
- Avion Erbasa zna dovoljno da ne udari u planinu - kaže profesor na Institutu za tehnologiju za aeronautiku i astronautiku u Mašačusetsu Dejvid Mindel, dodajući da ta letjelica ima sistem upozorenja, koji se obraća pilotu, ali ne preuzima kontrolu, mada to može u slučaju potrebe.
Pentagon je, naime, već lansirao softver za automatsko pilotiranje u borbenim avionima "F 16", koji ima automatski sistem za izbjegavanje sudaranja s tlom i koji je, navodno, spasio letjilicu i njenog pilota u novembru prošle godine u sukobu sa snagama Islamske države.
Od 2013. godine vojni arsenal Pentagona koji je uložio ogromna sredstva u razvoj aviona-robota, broji više od 11.000 dronova. (Tanjug)