Tamna čokolada
Sadrži i veće količine kofeina koje će vas razbuditi, podstaći rad metabolizma i omesti vaš počinak. Iz istog razloga suzdržite se od ispijanja kafe i drugih kofeinskih napitaka prije spavanja.
Začinjena hrana
Pojedete li prije spavanja začinjenu hranu isprovociraćete probavni sistem na pojačani rad. Osim toga, jaki začini povećaće temperaturu tijela i tako dodatno zbuniti organizam.
Masna hrana
Naučnici s fakulteta u Minesoti sproveli su studiju na miševima koja je pokazala da hranjenje masnim namirnicama osigurava duže spavanje, ali je ono prožeto nemirom i čestim buđenjima.
Crveno meso
Hrana s visokim procentom proteina poput crvenog mesa, zahtijeva dugotrajan proces probave. Za tijelo je naročito neugodno ako se konzumira bez ugljenih hidrata, pa je takav tip namirnica bolje izbjegavati prije večernjeg počinka.
Žitne pahuljice
Toplo mlijeko je prirodni sedativ koji provjereno uspavljuje. Ako ga pomiješajte s tipičnom hranom za doručak, poput žitnih pahuljica mogli biste da usporite proces tonjenja u san. Glavni razlog za to krije se u velikoj količini šećera koji se industrijski dodaju u proizvodnji i koji razbuđuje organizam.
Lisnato povrće i pečurke
Povrće s visokim postotkom prehrambenih vlakana poput zelja, kelja, celera i pečurki odlično djeluje na probavni sistem, pa se preporučuje samo tokom dana.
Maline, paradajz
Dobar san poremetiće i voće poput narandži i malina. Unos vitamina prije spavanja otežaće pravilan rad probavnog sistema, ali vam i dati energiju koju ne želite da osjetite prije spavanja. Čuvajte se i konzumacije paradajza prije sna, jer ona sadrži dosta kisjeline koja podstiče žgaravicu.