Već deceniju i po aktivna na muzičkoj sceni Francuske, ova mlada umjetnica s posebnim oduševljenjem govori o našem najvećem instrumentalnom ansamblu.
- Naravno, nije sve na njima. Oni rade u uslovima koji su nevjerovatni, ali sa puno ljubavi, što se na kraju i vidi. Slušala sam Simfoniju "Iz Novog svijeta", drugi dio programa koji su samostalno izveli, i nevjerovatno je kako su dobri. Živim u Francuskoj i tamo ljudi imaju mnogo bolje uslove, a opet ne sviraju s takvim žarom, s toliko ljubavi. I zato mi je uvijek drago da se vratim u ove naše balkanske zemlje, da nastupam s takvim orkestrima.
Ona dodaje kako je, prije nastupa u Podgorici, imala koncert sa orksterom RTS-a, te da će, nakon Amsterdama, imati koncert i u Skoplju. Takođe primjećuje kako ovdašnji ansambli nerijetko rade u lošim uslovima, ali da je publika ta koja ih podstiče "da svi budu motivisani i da sviraju sa velikim žarom". Kada je riječ o CSO, pohvaljuje i način rada, odnos njegovih članova prema šefu-dirigentu maestru Grigoriju Krasku.
- Osjetila sam veliko poštovanje prema njemu. Oni su na probama toliko mirni i tihi, što je velika rijetkost. Obično kada dirigent zaustavi orkestar, svi nešto domunđavaju, pišu štrihove, pričaju i nastane opšta buka. Međutim, vaš orkestar je bio toliko tih i s posebnim poštovanjem se ophodili i prema dirigentu i prema meni, solisti.
Koliko su dobro sarađivali, kako članovi orkestra među sobom, tako i sa solistkinjom čulo se i u kompozicijama koje su na bis izveli. Posebno treba navesti "Langzam" ("Langsam"), jedan od stavova "Pet folk komada" za čelo i klavir Roberta Šumana, kazala nam je Bogdanović, koje je za ansambl šest čela obradio Konstantin Blagojević.- Obožavam i Dvoržakov Koncert za violončelo i orkestar, jedan je od najljepših koncerata za violončelo. Ove godine je i 120 godina otkada je napisan, tako da smo proslavili lijepu godišnjicu - ističe mlada solistkinja.
No, ona je prepoznata i kao umjetnica koja premijerno izvodi djela novih autora.
- Volim da sviram moderne kompozitore, i često sarađujem sa njima. Baš sam u Beogradu svirala djelo koje nije toliko klasično: ima zvuke tanga, bosanove, a čak se u jednom trenutku pojavljuje i kolo.
Priča i kako rijetko svira takvu vrstu muzike, ali na pitanje koju najviše voli da izvodi - teško je od nje dobiti odgovor.
- Volim da sviram ono što u tom trenutku sviram - ne funkcionišem drugačije. Ako mi organizator predloži neko djelo, moram da se zaljubim u njega, inače ga neću dobro svirati. Iako mi se možda u početku čini da ga i ne volim toliko, na kraju ga sigurno zavolim - kazala je ona s osmijehom.
Bogdanović često nastupa širom Francuske, ali najmanje u Parizu, gdje živi, zbog - kako sama kaže - "nenaklonosti" tamošnje publike umjetnicima sa strane. No, ni crnogorska publika nije imala često priliku da je čuje.
- Ovo nije prvi put da nastupam u Podgorici, jer sam bila sa "Četiri čela" prije šest godina, svirali smo na festivalu A tempo. Sjećam se da je atmosfera bila jako pozitivna, što mi je ostalo u lijepom sjećanju. I evo, sada, nakon toliko godina, prvi put nastupam sa CSO i jako sam zadovoljna. Moguća je i naša saradnja, opet. Ja se nadam i bilo bi mi veliko zadovoljstvo - otkriva Bogojević.
Naredni koncert CSO je jedan od onih koje ovdašnja publika svake sezone s nestrpljenjem očekuje. Tako će 26. februara na Velikoj sceni CNP-a i dan kasnije u Dvorani "Park" u Herceg Novom biti priređen koncert koncert "Pozdrav iz Austrije", petu godinu zaredom. Popularna djela mahom austrijskih kompozitora CSO će izvesti pod dirigentskom palicom Uvea Tajmera, a gošća će biti mađarska sopranistkinja Brigita Šimon.
K.J.
Foto: MCCG/D.Miljanić