Sci/Tech

Samsung predstavio platformu Internet stvari

Na Međunarodnom sajmu potrošačke elektronike CES 2015, koji se danas zatvara u Las Vegasu, kompanija Samsung predstavila je svoju platformu Internet stvari (IoT).
Samsung predstavio platformu Internet stvari
Kristina Ćetković
Kristina ĆetkovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Kako bi se otvorile beskrajne mogućnosti Interneta stvari (Internet of Things – IoT) neophodna je veća otvorenost i saradnja između industrija, rekao je B. K. Jun, predsjednik i generalni direktor kompanije Samsung Electronics, u svom govoru na otvaranju Međunarodnog sajma potrošačke elektronike CES 2015.

„Internet stvari posjeduju potencijal da transformišu društvo, ekonomiju i način na koji živimo“, naglasio je Jun.

„Naš zadatak je da zajedno, kao industrija, i u različitim sektorima, sarađujemo kako bismo omogućili da IoT zaživi .“

Jun je takođe naglasio da IoT mora da se usredsrijedi na ljude i da se uklopi u njihove životne stilove pri čemu je dodao: „U Internetu stvari ne radi se o ’stvarima’, već o ljudima. Svaka osoba se nalazi u centru sopstvenog tehnološkog univerzuma, a univerzum IoT-a će se stalno prilagođavati i mijenjati oblik kako se ljudi budu kretali kroz svoj svijet.“

Kao dio Samsungove riješenosti da realizuje IoT eru, Jun je najavio raspored po kom će Samsungova tehnologija biti osposobljena za IoT. Do 2017. godine, svi Samsungovi televizori biće IoT uređaji, a za pet godina sav Samsungov hardver će biti spreman za IoT, što će dodatno ubrzati ekspanziju IoT uređaja na tržištu. Takođe je naglasio značaj programera u građenju IoT-a i najavio da će Samsung uložiti više od 100 miliona dolara u svoju programersku zajednicu tokom 2015.

Proširivanje IoT uređaja i komponenti: U IoT eri, senzori su još napredniji i precizniji, a glavne komponente postaju kompaktnije i energetski efikasnije. Jun je opisao Samsungove napredne senzore, koji su dovoljno precizni da razumiju sredinu koja okružuje osobu i ponude pravo rješenje ili servis. Na primjer, Samsung razvija novi trodimenzionalni senzor dometa koji može da detektuje i najmanji pokret. Kompanija takođe radi na čipovima, kao što su ePOP i Bio-Procesor, koji su energetski efikasni i dovoljno kompaktni da postanu dio mnogih uređaja, posebno nosivih i mobilnih uređaja.

„Proširivanje broja uređaja u IoT ekosistemu i komponenti koje ih pokreću predstavlja prvi korak u ispunjavanju obećanja Interneta stvari“, rekao je Jun.

„Samsung već posjeduje veliki broj IoT uređaja. Prošle godine, Samsung je proizveo više od 665 miliona proizvoda i ta cifra će samo rasti. Već smo počeli da otkrivamo vrijednost koja se krije u povezanim uređajima i svih svakodnevnih predmeta oko nas.“

Stvaranje otvorenog ekosistema: Uz IoT uređaje i komponente, Jun je istakao otvorenost u oživljavanju IoT-a. Njemu se na pozornici pridružio Aleks Hokinson, generalni direktor SmartThings-a koji je naglasio Samsungovu viziju otvorene infrastrukture.

„Kako bi IoT bio uspješan mora da bude otvoren“, istakao je Hokinson.

„Svaki uređaj, sa svake platforme, mora da bude u stanju da se poveže i da komunicira sa drugim. Mnogo smo radili da to postignemo i težimo tome da nam korisnici budu na prvom mjestu time što ćemo im dati najveću moguću slobodu i izbor. SmartThings ekosistem je sada kompatibilan sa više uređaja nego bilo koja druga platforma.“

Podrška programerskoj zajednici: Samsung izuzetno cijeni ulogu programera i njihove doprinose, kao što čvrsto vjeruje da će programeri odigrati ključnu ulogu u realizaciji IoT ere: „U Samsungu smo povećeni tome da podržimo programersku zajednicu“, izjavio je Jun. „Samo zajedno možemo da oblikujemo tu bolju budućnost.“

Kao dio te povećenosti, Jun je najavio da će Samsung investirati više od 100 miliona dolara da podrži svoju programersku zajednicu u 2015. godini jačanjem akceleratorskih programa i daljim proširivanjem međunarodnih programerskih događaja.

Izvor i foto: b92.net

Portal Analitika