Odluke o nagradama u utorak je saopštio rukovodilac izdavačke djelatnosti Pobjede i sekretar žirija Vlatko Simunović. Kako je istakao, na Pobjedin konkurs prijavilo se 20 autora. Žiri je radio u sastavu prof. dr Sonja Tomović-Šundić (predsjednica ), prof. dr Janko Andrijašević, dr Milena Ivanović i Jovan Nikolaidis (članovi). Striktno poštujući pravilo anonimnosti, jer su svi romani poslati pod šifrom, žiri je odluke donio većinom glasova.
Predsjednica žirija Sonja Tomović-Šundić saopštila je da su originalnost u jeziku i formi, ali još više u opservacijama i atmosferi, ključne vrijednosti romana „Pismo Kemala Abrahama“, koje bitno određuju njegove estetske i umjetničke domete.
- Autor je stvorio originalno literarno djelo u crnogorskoj književnosti, djelo koje funkcioniše prema načelima postmodernih poetika, bez čvrste strukture i kompozicije, centralne teme ili glavnih junaka, stvarajući tako osoben imaginarni svijet, sastavljen od kolaža različitih sekvenci i događaja, istorijskih i egzistencijalnih tokova koji se ukrštaju. Autorova književna namjera jeste da nas kroz svoju umjetničku transpoziciju realnosti uvede u jedan autentičan svijet romana koji funkcioniše po njemu svojstvenoj logici i umjetničkim zakonitostima - saopštila je Tomović-Šundić.
Prema njenim riječima, riječ je o književnom djelu u kome se, na osoben način, prepliću istorijski i kulturološki simboli, čineći da čitav roman djeluje na svijet posmatrača kao jedinstvena cjelina.
Roman „Planina“ Snežane Petričević, prema mišljenju Tomović-Šundić, izdvojio se po uspješnoj karakterizaciji likova i odličnim obrtima fraze.
- Najznačajniji kvalitet djela je zanimljiva i dinamična struktura: prikazivanje istog događaja kroz više perspektiva, vrlo vješta ispepletenost i konačna upletenost priče, te srećan završetak. Tematika djela je aktuelna i bliska širokom krugu čitatelja - ocijenila je Tomović-Šundić.
Umjetnički direktor projekta „Najbolji neobjavljeni crnogorski roman“, dr Vladimir Vojinović, naglasio je da je prošlogodišnji ciklus nagrade ove godine posebno ohrabrio autorke, budući da se na konkurs prijavilo 10 spisateljica.
- Ovogodišnja nagrada pokazala je i to da se na konkurs jednako prijavljuju i mlađi i stariji autori i autorke, a poseban podsticaj za izdavački sektor Pobjede jeste činjenica da su se prijavljivali kvalitetni autori i autorke, čiji rukopisi postaju nezaobilazni dio crnogorske književnosti i kulture - istakao je Vojinović.
On je naglasio da se nakon prošlogodišnjega uspjeha konkursa, koji je krunisan novom edicijom Pobjede, može konstatovati da je ovogodišnje izdanje nagrade učvrstilo temelje koncepta priznanja i pokazalo svu opravdanost pokretanja ovoga projekta.
- Ediciji, koju čine romani „Bijeg iz vrzinog kola“ Jelene Gošović-Perović, „Šamaranje“ Stefana Boškovića, „Miris dalekog juga“ Saše Lješkovića, „Još možeš da poručiš kišu“ Blage Žurić i „Kumborski vijađ“ Bosiljke Pušić, pridružiće se i novi romani, čime je, osim pružanja užitka crnogorskim čitaocima, montenegristima otvoreno polje za praćenje najnovijih detalja u razvitku crnogorskoga romana - istakao je Vojinović.
Prema riječima Vojinovića, predstavnicima crnogorskih izdavača i književnih kritičara u međunarodnim tijelima Pobjedinim projektom umnogome je olakšan posao kandidovanja kvalitetnih crnogorskih romana za dobijanje prestižnih književnih nagrada.
- S tim u vezi, razmišljamo i o tome da za potrebe trećega ciklusa proširimo koncept nagrade, kako bismo njome obuhvatili svu godišnju autorsku produkciju, i neobjavljene rukopise i objavljene romane. Tim prije što je ovo jedina crnogorska godišnja nagrada za roman - najavio je Vojinović.
Nagrade konkursa „Najbolji neobjavljeni crnogorski roman“ biće uručene na Fakultetu za crnogorski jezik i književnost na Cetinju, 23. oktobra u 13 sati. Nagrade će uručiti akademik Sreten Asanović. Dobitniku prve nagrade pripada novčani iznos od 2.000 eura. Nagrada podrazumijeva i objavljivanje nagrađenog rukopisa. Dobitniku druge nagrade pripada novčani iznos od 500 eura.
Dobitnik prve nagrade Zoran Koprivica kazao je za Pobjedu da se u svom romanu bavio temom naše bliske prošlosti, odnosno periodom od devedesetih do danas.
- U idejno-tematskom i stilskom pogledu roman će, nadam se, donijeti nešto novo. U pitanju je ipak naš prostor, u jednom vremenskom periodu koji je vrlo turbulentan, čiji recidivi su do danas prisutni. O tome progovaram „bez dlake na jeziku“, a sve je dato kroz vizuru intimnih doživljavanja - kazao je Koprivica.
Dobitnica druge nagrade Snežana Petričević istakla je da njen roman predstavlja kritiku savremenosti, ali uz nadu da je moguće izbavljenje, održanje optimizma i vjere u bolje sjutra.
- U samom startu priča je imala gorak ton, ali pri kraju knjige svi likovi su prerasli u nešto potpuno drugo u odnosu na ono kako sam ih na početku zamislila. Svaka rečenica ili stav u knjizi je nešto viđeno, doživljeno. Kroz te likove, odnosno kroz mene, pri kraju pisanja izlazio je neki optimizam. Kroz doživljaje mojih junaka provijava vjera, optimizam i nada u sjutrašnji bolji dan - kazala je Petričević.
pobjeda.me