U izradi izvještaja su učestovali Akcija za ljudska prava, Centar za demokratiju i ljudska prava, Centar za građansko obrazovanje, Centar za monitoring i istraživanje, Centar za prava djeteta, Centar za ženska prava, Crnogorski ženski lobi, Građanska alijansa, Mreža za afirmaciju nevladinog sektora, Prima, Prvo udruženje roditelja djece i omladine sa posebnim potrebama, Sigurna ženska kuća, Udruženje mladih sa hendikepom i Unija slobodnih sindikata. Izvještaj ima 77 strana i sadrži preko 100 preporuka. HRA je koordinirala proces izrade i uredila izvještaj, uz pomoć CEDEM-a.
-Alternativni izvještaj je posebno važan imajući u vidu da Komitet, nakon razmatranja, državi upućuje svoje preporuke u vidu “zaključnih zapažanja”. Alternativni izvještaj upućuje da je situacija u Crnoj Gori po pitanju ostvarivanja i zaštite ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava zagarantovanih Paktom loša, te da se u naročito teškom položaju nalaze pripadnici marginalizovanih grupa. Podsjećamo, Crna Gora je imala obavezu da još 2008. godine izvijesti Komitet o primjeni PESK-a, ali je sa zakašnjenjem to učinila 2010 godine. Državni izvještaj će biti predstavljen pred Komitetom 13 i 14. novembra over godine- precizirano je u saopštenju Akcije za ljudska prava, dostavljenom Portalu Analitika.
Napominju da nevladine organizacije nijesu bile uključene u postupak izrade Vladinog izvještaja u bilo kojoj fazi.
-Komitet, koji inače ohrabruje države da uključe NVO u ovaj postupak, u junu ove godine je dodatno pitao Vladu Crne Gore da li je uključila i NVO u pripremu izvještaja. Ipak, ni nakon tog podsjećanja, Ministarstvo rada i socijalnog staranja nije uključilo NVO u postupak izvještavanja. U opštem interesu što kvalitetnije predstojeće rasprave pred Komitetom u Ženevi, objavićemo ovaj alternativni izvještaj u petak, na Međunarodni dan suzbijanja siromaštva i dostaviti ga Ministarstvu rada i socijalnog staranja da bi se pripremili za predstojeću sesiju- najavljeno je u saopštenju.