Ona je podsjetila da prije potpisivanja inicijative resorni ministri treba da dobiju saglasnost svojih vlada.
„Ova inicijativa podrazumijeva četiri koraka, od kojih je prvi, saglasnost regulatora, postignut sredinom avgusta u Skoplju. Potom slijedi saglasnost vlada i potpisi resornih ministara, a nakon toga izmjena zakona, ili donošenjeneke druge regulative, kojan će biti rezultat usaglašavanja propisa u svakoj zemlji potpisnici ponaosob“, rekla je Strugar i dodala da je potrebno da svaki regulator potom zvanično obavi razgovore sa operatorima.
Prema njenim riječima, teško da će ta procedura biti završena u svim zemljama do januara 2015. godine.
„ Svi su raspoloženi za ovu inicijativu, ali treba da se nađu odgovarajući mehanizmi“, istakla je Strugar i podsjetila da je neophodno da parlamenti zemalja potpisnica prihvate izmjene zakona ili neke druge regulative.
Ova regionalna inicijativa počiva na Direktivi EU kojom se postepeno izjednačavaju cijene rominga i unutrašnjeg telefonskog saobraćaja. Od 1. jula građani članica EU plaćaju roming na teritoriji Unije 55 odsto manje nego lani, s tim da bude ukinut do 15. decembra naredne godine.
Ta se direktiva ne odnosi na zemlje koje nisu članice Unije, tako da je skopska inicijativa posljedica regionalnog dogovora i otvorena je za sve zainteresovane.
Za očekivati je i da će se u zemljama regiona odrediti rok za etapno smanjenje cijena rominga do konačnog ukidanja.
Strugar je kazala da su ih iz Agencije za elektronske komunikacije Crne Gore obavijestili da su zvaničnici Bosne i Hercegovvine najavili da su zainteresovani da se 29. septembra, na reginalnoj konferenciji o telekomunikacijama u Miločeru, priključe ovoj inicijativi.
J.R.