Dedović je u izjavi za Dan, govoreći o višku naoružanja kojim raspolaže VCG, kazao da je malo vjerovatno da bi se za preostalo naoružanje mogli zainteresovati pojedini kupci s obzirom da se, kako navodi, radi o prevaziđenom, zastarelom i od dugog čuvanja neupotrebljivom naoružanju i ubojnim sredstvima.
- Moguće je iskoristiti pojedinu pješadijsku ili artiljerijsku municiju u svrhu deleboracije i odvajanja barutnog punjenja od kojeg bi se dalje proizvodio privredni eksploziv – rekao je Dedović za Dan.
On je poručio da je „jedan od većih bezbjednosnih rizika u Crnoj Gori i dalje nerješeni višak naoružanja, navodeći da se u vojnim skladištima trenutno nalazi 3.705 tona viškova oružja starog 20 do 5 godina“.
- Krajem maja prošle godine ta količina je iznosila 4.229 tona. Briga države i dalje je 1.671 tona prodatog naoružanja jer ga kupci još nijesu preuzeli – rekao je Dedović.
Iako je problem viškova naoružanja manji u odnosu na 2006. godinu, Dedović ističe da je taj problem i dalje prisutan.
- Na listi za uništenje preko NATO trust fonda i dalje se nalazi 416 tona viška naoružanja – precizirao je Dedović.
On smatra da se magacini u kojima se čuva višak naoružanja nalaze u dobrom stanju zahvaljujući donacijama iz Njemačke.
- Magacini koji su godinama predstavljali opasnost za stanovništvo nalaze se u vrlo dobrom stanju – sanirani su opremljeni i rekonstruisani – rekao je Dedović.