I dok se astronomi spremaju za ovaj fenomen koji se dešava „jednom u životu“, otkrivamo sve u vezi sa supermjesecom.
Šta je supermjesec?
U pitanju je fenomen do kog dolazi kada je mjesec u svojoj „pun mjesec“ fazi i nalazi se najbliže Zemlji tokom svoje godišnje orbite.
S obzirom na blizinu, mjesec se čini većim i znatno svjetlijim. Stručnjaci vjeruju da će mjesec koji ćemo imati prilku danas da vidimo izgledati 14 odsto veći i 30 odsto svjetliji svim posmatračima.
Kada mjesec bude u tački u kojoj je najbliži Zemlji, on će biti oko 50.000 kilometara bliži našoj planeti nego kada se nalazi na svojoj najudaljenijoj tački.
Kako do njega dolazi?
Današnji događaj jedan je od tri supermjeseca koje ćemo imati priliku da vidimo ovog ljeta, s tim da se jedan desio 12. jula, a narednom ćemo prisustvovati 9. septembra.
Veoma je rijetko imati tri ovakva događaja za tako kratko vrijeme i ne očekuje se da će se ovo ponoviti sve do 2034. godine. Generalno, do supermjeseca u prosjeku dolazi svakih 13 mjeseci.
Zašto je današnji supermjesec toliko poseban?
Sudeći po astronomima, današnji supermjesec će biti bliži Zemlji nego ikada prije u posljednjih 20 godina.
Današnji supermjesec će se takođe poklopiti sa kišom meteora Perseida – u pitanju je godišnje dešavanje tokom kog ćemo biti u prilici da vidimo više od 100 meteora na zemaljskom nebu.
Da li će supermjesec uticati na plimu?
S obzirom da će mjesec biti toliko blizu Zemlje, on će imati uticaj na obalu pojedinih zemalja.
Da li bi ovaj događaj mogao da označi kraj za sav život koj poznajemo?
Ne. Bez obzira na moguće preuveličavanje štampe, ne bi trebalo da počnemo da planiramo život na post-apokaliptičnoj Zemlji.
Pogledajte datume budućih supermjeseca:
9. septembar 2014.
8. septembar 2015.
14. novembar 2016.
2. januar 2018.
B92