Kultura

„Karmen“ u Kotoru: Simbol slobode koju tražimo u nama samima

predstava-Karmen1
P
rilikom otvaranja 22. Kotorskog festivala pozorišta za djecu, publika u Kotoru je na Trgu Sv. Tripuna imala priliku da pogleda plesni spektakl „Karmen“, koji je po motivima poznate opere Žorža Bizea režirao i koreografisao Luka Bruni, dok je izgled scene, kostime i video-koncept kreirao Mario Ferari.

„Karmen“ u Kotoru: Simbol slobode koju tražimo u nama samima
Portal AnalitikaIzvor

Izvedba je nastala u koprodukciji OPLAS-a - Plesnog centra Umbrije i teatarsko-plesne kompanije „La terra nuova“ iz Peruđe, koja je orijentisana ka produkciji eklektičnih djela savremenog plesa, sa kojim miješa različite pozorišne tehnike i elemente spektakla. Na ovaj način trupa teži spajanju i prožimanju popularne i tzv. elitističke kulture i popularizovanju same plesne umjetnosti.

Istoimeno Bizeovo djelo, koje predstavlja jedan od najsnažnijih umjetničkih trijumfa strasne ljubavi i kroz lik Karmen naglašava i slavi volju za slobodom, u ovoj produkciji odvedeno je na hibridno, multimedijalno polje, u kojem se ukrštaju elementi savremenog plesnog teatra, opere, cirkuske akrobatike, video-instalacije, lutkarskog pozorišta…

Karmen-2

Ideja slavljenja slobodnog života i autonomne, nesputane personalnosti labavo je asocijativno povezana sa „kvir“ (queer) tematikom, pa tako lik Karmen predstavlja muškarac, što je u predstavi jasno otvoreno i tematizovano kroz presvlačenja na sceni. Imajući u vidu da se „kvir“ ne odnosi samo na identitet osobe, nego i na nepristajanje na slijeđenje zacrtanih društvenih pravila, težnju ka propitivanju nametnutih normi i pravu na samodefinisanje, Karmen izrasta u simbol slobode po sebi, koju nosimo i tražimo u nama samima.

Ipak, idejne vrijednosti ove predstave samo su naznačene, nedovoljno jasno razrađene, jer njome apsolutno dominira hibridna, raskošna, spektakularna forma. Furiozan ritam, smjenjivanje stilova igre i glume, žanrova, direktna ineterakcija sa publikom, korištenje različitih jezika, često mijenjanje raskošnih, živopisnih kostima, video-projekcije, šarena svijetla, dimne zavjese, baklje, prskalice, vatromet… obuhvataju snažno sva čula publike. Kao takva, ova predstava pokazala se kao pogodan i prikladan izbor za otvaranje festivala, koje se tradicionalno naziva i doživljava „svečanim“.

pobjeda.me

Portal Analitika