Iz te NVO podsjećaju na činjenicu da više od četiri decenije nakon protesta iz Nju Jorka 1969. godine, koji predstavljaju začetak savremnog LGBT pokreta u svijetu, osobe drugačije seksualne orjentacije u crnogorskom društvu još uvijek žive svakodnevno izložene diskriminaciji, napadima i govoru mržnje, lišene osnovnog ljudskog prava na slobodan i dostojanstven život.
„Uprkos određenom napretku u izgradnji zakonodavnog i institucionalnog okvira za zaštitu ljudskih prava, zabrinjava statistika nasilja nad LGBT osobama koja je alarmantna a koju prati odsustvo efikasne i adekvatne kaznene politike. To doprinosi stvaranju atmosfere u kojoj je nasilje prema različitosti prihvatljivo, usljed čega LGBT osobe, u strahu da slobodno izraze sebe i svoje potencijale, ostaju isključene, bez samopoštovanja i na marginama društva“, stoji u saopštenju Petra Đukanović, koordinatora programa.
CGO apeluje na državne institucije, u prvom redu sudstvo i tužilaštvo, ali i političare i političarke i političke partije „da umjesto kalkulisanja ljudskim pravima kao nečim što im može donijeti ili oduzeti političke poene, svojim djelovanjem i uticajem izvrše pristisak na efikasno sprovođenje antidiskriminacionih politika“.
„Pitanje zaštite ljudskih prava je od prvorazrednog značaja za svako društva koje teži napretku. Takođe, apelujemo i na intenziviranje borbe protiv homofobije kroz proces obrazovanja, kao dugoročno najpouzdanijeg puta za izgradnju funkcionalnog demokratskog društva zasnovanog na kulturi ljudskih prava i kritičkoj svijesti koja propituje svaku vrstu autoriteta, pa i autoriteta patrijarhata i tradicionalizma, koji predstavljaju najsnažniju prepreku u priznavanju prava i dostojanstva svih građana/ki Crne Gore bez obzira na njihovu različitost. Uloga obrazovnih vlasti i profesionalaca je da stalno izgrađuju svijest o ljudskim pravima, kako kroz njihovo uključivanje u nastavne sadržaje i učenje, tako i kroz svakodnevni život, demokratsku atmosferu i komunikaciju u školama“, stoji u saopštenju CGO.
U saopštenju se navodi da opcija u kojoj nas različitost bilo koje vrste kandiduje na život u izolaciji između četiri zida nije prihvaltljiva za savremena demokratska društva.
„Zato je obaveza i svih građana i građanki da predano rade na stvaranju uslova u kojima LGBT osobe mogu živjeti dostojanstveno i ravnopravno učestvovati u društvenim tokovima, bez osjećaja sramote zbog vlastitog identiteta. Jedino tako možemo Crnu Goru izgraditi kao tolerantno i solidarno društvo na koje ćemo jednog dana svi biti ponosni“, zaključuje Đukanović iz CGO.