Google i brojne automobilske kompanije već godinama razvijaju 'automobile bez vozača', odnosno vozila kojima upravljaju računari. Najveći napredak s ovim vozilima do sada je napravio upravo Google čiji su automobili već prešli stotine hiljada kilometara, pri čemu je zabilježen samo jedan incident (za koji nije kriv Google), te su iz ove kompanije čak zaključili kako su računari bolji vozači od ljudi. Oni uvijek poštuju ograničenje brzine, drže razmak između vozila, a nemaju problema s umorom, alkoholom i slično.
Iako su se ova vozila do sada pokazala sigurnim u vožnji auto putevima, kao i u vožnji gradom, teško je testirati njihovo ponašanje (odnosno saznati kako će računar reagovati) u nekim nepredviđenim i neuobičajenim situacijama i opasnim uslovima na putu.
Naučnici sa Univerziteta u Mičigenu žele dobro da ispitaju ponašanje automobila kojima upravljaju računari i u takvim uslovima pa su se, kako su objavili na Tech Cruncheu, odlučili da naprave 'lažni grad' u kojem će testirati ovu tehnologiju – u njemu će se nalaziti fasade zgrada, ceste, znakovi, pružni prelazi i slično, a čak namjeravaju da ubace i mehaničke pješake na koje će automobili morati da paze i koji bi namjerno mogli da izlete pred točkove kako bi saznali kako će računari reagovati u takvim situacijama.
Profesor Ryan Eustice kaže kako bi rezultati ovih testova trebali da pomognu u razvoju sigurnijih automobila, odnosno trebali bi da smanje broj saobraćajnih nesreća, pojednostave saobraćaj i smanje zagađenja i potrošnju energije.
Gradnja ovog velikog testnog poligona, odnosno lažnog grada započće uskoro, a prvi automobili na njegovim bi se putevima trebali pojaviti već na jesen.
dnevnik.hr