"Pobjeda" je smanjila svoj gubitak, kako je Dnevnim novinama kazao direktor Lav Lajović, zahvaljujući restruktuiranju koje je sprovedeno prošle godine. Naime, ovo novinsko-izdavačko preduzeće je smanjilo broj zaposlenih sa 467 na 197.
"Sredstva koja smo dobili prodajom poslovne zgrade Vladi Crne Gore iskoristili smo za smanjenje broja zaposlenih. Učešće u socijalnom programu uzelo je 65 radnika i uz određene otpreminine prodalo svoja radna mjesta", kazao je Lajović.
Do manjih gubitaka došlo je smanjenjem poslovnih rashoda. Tako je vrijednost rashoda iznosila 1,01 milion eura, što je skoro 11 odsto manje nego u uporednom periodu. Troškovi zarada, njihovih naknada i ostali poslovni rashodi iznosili su 554.990 eura, materijala 265.710, a amortizacije i rezervisanja 57.320 eura. Ostali poslovni rashodi bili su 120.080 eura.
"Smanjili smo poslovne rashode za oko 11 odsto, uz povećanje poslovnih prihoda od gotovo 18 odsto, što je rekao bih impresivan rezultat u vrijeme znatnog kresanja budžeta svih velikih oglašivača u Crnoj Gori", smatra Lajović.
Prema njegovim riječima, zbog neustavnog i diskvalifikatorskog Zakona o finansiranju političkih partija koji je zabranio reklamiranje državnih firmi u "Pobjedi" tokom izborne kampanje, ovu firmu gubici neće zaobići.
"Imaćemo značajne štete koji će se odraziti na poslovni rezultat u drugom kvartalu ove godine i nećemo moći da postignemo ono što smo uspjeli početkom godine", istakao je Lajović.
Iako pred "Pobjedom" stoje veliki izazovi, jedini način da se prevaziđu poteškoće jeste stalno ulaganje i podizanje kvaliteta ovih novina.
"Iako pred Pobjedom stoje i dalje veliki izazovi i pronalaženje nekog modela privatizacije, jedino stalnim ulaganjem u opremu i u ljude, podizanjem kvaliteta i širenjem lepeze proizvoda može se opstati u ovoj vrlo oštroj tržišnoj utakmici u oblasti štampanih medija", zaključio je Lajović.
Većinski vlasnik najstarijeg novinskog preduzeća u Crnoj Gori je država, kojoj pripada 86 odsto udjela, dok ostali akcionari imaju manje od jedan odsto dionica.