U okviru međunarodnih projekata, Pejaković-Vujošević izdvaja izložbu „Zavjetne pločice (ex-voto) sa pomorskom tematikom u Kotorskoj biskupiji“, koja će biti postavljena 16. februara u Crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije u Rijeci. Ova izložba će 4. aprila mjesto naći i u Muzeju za umjetnost i obrt u Zagrebu, povodom 90-godišnjice postojanja udruženja Bokeljske mornarice 809. Izložba će, zatim, u novembru biti predstavljena u Pomorskom muzeju u Barseloni.
- Postavka obuhvata 411 zavjetnih pločica koje su tematski uglavnom vezane za brodove i Bogorodicu, kao i umjetničke slike sa istom tematikom iz crkava u Perastu, Dobroti, Prčanju i Stolivu – istakla je Pejaković-Vujošević.
Prema njenim riječima, izložba „Slavni kapetani Boke Kotorske u 18. i 19. vijeku“ biće realizovana zajedno sa Muzejom Vojvodine iz Novog Sada. Publika će postavku moći da pogleda od 14. marta.
- Na izložbi će biti postavljeno više od 40 eksponata iz Muzeja, od kojih 24 portreta slavnih pomorskih kapetana, završno sa putovanjem kapetana Iva Visina oko svijeta (1852-1859), zatim modeli brodova, navigacioni instrumenti, kutije za brodska pisala, kao i brodske knjižice (breveti) – kazala je Pejaković-Vujošević.
Međunarodni projekat-izložba „Krk-otok vila“, u saradnji sa Centrom za kulturu grada Krka, biće predstavljen u Pomorskom muzeju i po prvi put prikazaće se „fotografije bijelih vila“, autorke Ive Lulić, koje su po predanju bile zastupljene samo u tri mediteranska grada – Krku, Dubrovniku i Kotoru.
- Ovaj projekat je multimedijalnog karaktera jer će se, pored umjetničkih fotografija, održati i performans u kome će učestvovati mladići i djevojke sa otoka Krka, obučeni u odore bijelihvila. Projekat će biti realizovan u toku oktobra – istakla je Pejaković-Vujošević.
Osim međunarodnih projekata, Pejaković-Vujošević ističe da Muzej želi da kulturnu baštinu, u saradnji sa srodnim institucijama, približi svojim sugrađanima i Crnoj Gori.
- U tom pravcu organizovaćemo izložbu „Magična moć ženskih ruku“, povodom velike donacije Nade Radimir iz Australije. Ona je poklonila veliki broj predmeta koji se odnose na umjetnički rad dobrotske čipke i drugih rukotvorina sa prostora Boke Kotorske – istakla je direktorica Muzeja.
U saradnji sa Radio Duks-om iz Tivta, povodom manifestacije „Noć muzeja“, biće organizovana izložba pod nazivom „Odškrinuta mornarska škrinja“. Publika će vidjeti predmete koje su mornari nosili sa sobom na duga putovanja morima i okeanima, jedrenjacima i parobrodima. Tokom 2014. godine, dio pomorskog graditeljstva biće približen i kulturnim instutucijama sa sjevera Crne Gore, putujućom izložbom „Bitve, tiraduri i mandraći“, uz video-prezentaciju.
- Pomorski muzej nije samo vizuelni i duhovni čuvar minulih epoha, već institucija koja ima presudan značaj za afirmaciju jednog naroda, dajući mu snažan pečat oivičen vremenom i prostorom – ocjenila je Pejaković-Vujošević.
Pomorski muzej, prema riječima Mileve Pejaković-Vujošević, važno mjesto daje izdavačkoj djelatnosti. U tom pogledu Muzej planira da objavi ediciju „Godišnjak“ broj 60, zatim i knjigu „Pomorstvo Herceg Novog“, autora Petra Palavršića. U saradnji sa Udrugom „Val“ iz Splita, u planu je i štampanje edicije „Vasko Lipovac i njegovo doba“, jer to veliki slikar i zaslužuje, čime se povezuju njegova dva grada – Split i rodni Kotor.
Nastavićemo započeti projekat mjesečnog biltena „Jedra Boke“, sa ciljem da se pokaže sve ono što se radilo minulih mjeseci i godina u Muzeju sa jedne strane, a sa druge strane ovaj bilten „nastavlja život“ biltena „Glas Boke“ iz 1936 – istakla je Pejaković-Vujošević.