Iz CEZAP-a su podsjetili da su rezultati ispitivanja kvaliteta pojedinih mesnih proizvoda sa crnogorskog tržišta, koje je ta nevladina organizacija uradila sredinom godine, pokazali lošu praksu po pitanju unošenja nekih bitnih podataka u deklaracije proizvoda, koji su od zdravstvenog značaja za potrošače.
“U pitanju su rezultati sadžaja soli u fermentisanoj suvoj, odnosno čajnoj kobasici kod uzoraka uzetih od četiri proizvođača - Goranović, Pantomarket, Neoplanta i Carnex. U laboratorijskim nalazima u organoleptičkom smislu, uzorci su okarakterisani kao slani, a sadržaj soli je bio u rasponu od 4,4 odsto do 5,06 odsto”, kazali su predstavnici CEZAP-a.
Oni su saopštili da se dozvoljeni dnevni unos soli u organizam kreće od četiri do pet grama.
“Jasno je da sa 100 grama konzumiranog proizvoda te vrste postižemo dnevni limit”, poručili su iz CEZAP-a.
Ispitivanje je obavljeno u okviru prve faze projekta Evropski potrošački most, koji finansira Delegacija EU u Crnoj Gori, a analize je radila akreditovana laboratorija Centra za ekotoksikološka ispitivanja.
Iz CEZAP-a su dodali da podatak o sadržaju soli ni kod te vrste proizvoda, kao ni kod drugih analiziranih, među kojima su stiješnjena šunka i viršla, nije unešen u deklaraciju.
Svjetska zdravstvena organizacija, kako su podsjetili, zbog dobrobiti po ljudsko zdravlje duže vrijeme sprovodi Program za redukciju unosa soli uz velike i sveobuhvatne aktivnosti po tom pitanju.