Profesor engleskog jezika u Vijetnamu, Brajan Pol, dobio je krvarenje u mozgu i operisan u bolnici u Vijetnamu. Nakon operacije prebačen je u bolnicu u Velingtonu gdje su obavljeni testovi koji su otkrili da je zaražen sojem bakterije poznatim kao KPC-Oxa 48. To je organizam koji je otporan na sve vrste antibiotika. "Ništa ga nije moglo ni dotaći. U potpunosti ništa. To je prvi koji smo dosad vidjeli da je otporan na sve poznate vrste antibiotika", istaknuo je Mark Džons, klinički mikrobiolog iz bolnice u Velingtonu.
"Taj se čovjek našao u post-antibiotičkom dobu", zaključio je Džons. Izraz je to koji se koristi sve češće, no malo ljudi razumije što on predstavlja.
Zamislimo kako bi bilo da zaista više nemamo antibiotike, ili da smo ih izgubili zbog uznapredovalog otpora bakterija na njih. Evo primjera što bismo izgubili, a tu naravno ne spada samo sposobnost liječenja zaraznih bolesti, što je najočitiji primjer.
Bez antibiotika ne bismo mogli liječiti rak, transplatirati organe, ne bi bio moguće bilo kakvo liječenje koje zahtjeva stalno prisutstvo stranog tijela u našem krvotoku, poput aparature za dijalizu bubrega, ne bi bila moguća bilo kakva operacija otvorenog tipa, srca, pluća ili trbušne šupljine, ne bi bila moguća bilo kakva operacija na dijelovima tijela koji već imaju populaciju bakterija, poput stomaka, bešike, implantati bi postali nemogući za ugradnju, smrtnost od upale pluća vratila bi se na doba prije antibiotika, odnosno tri od deset zaraženih bi umirali od te bolesti...
Mnogo je razloga zbog koji se treba zamisliti oko načina na koji koristimo antibiotike i u koje svrhe. Zbog prekomjerne uporabe antibiotika, bakterije na njih postaju otporne. Zahvati koji bi trebali da spašavaju živote, tako su zbog superbakterija dovedeni u pitanje. Želimo li i dalje koristiti sve dobrobiti tih moćnih ljekova, nužno ih je koristiti racionalno, poručuju ljekari širom svijeta.
tekst i foto: dnevnik.hr