Kultura

Punoljetstvo ITF-a uz čestitku Mlakara: Čast mi je što otvaram festival u Baru

2210itf
P
očašćen sam i ponosan što otvaram 18. Internacionalni televizijski festival u Baru. Jer, ako jedan ovakav festival doživi 18. rođendan, znači da iza njega stoji značajan kvalitet, kazao je čuveni TV voditelj Oliver Mlakar otvarajući večeras ovu manifestaciju.

Punoljetstvo ITF-a uz čestitku Mlakara: Čast mi je što otvaram festival u Baru
Portal AnalitikaIzvor

Profesionalac - suvišno je to reći - i čovjek koji sa par rečenica ujedno privuče pažnju publike i šarmira je, u svom kratkom pojavljivanju je kazao da je u posljednje vrijeme čest gost u Crnoj Gori.

- Svako malo Crnogorci me se sjete i u zadnjih par godina sam već treći put u Crnoj Gori. Zbilja, ne znam što je tajna mog uspjeha i trajanja. Ali, mogu reći da je najveća tajna to što sam – još živ. Sa pedeset godina iskustva, sada sam najstariji živi aktivni vodiltje na svijetu – našalio se on.

Istinski zahvalan na pozivu da otvori upravo ITF, za njega je veoma bitno što otvara festivalsko izdanje koje obilježava, uslovno rečeno, „punoljetstvo“ te manifestacije. Nakon što je, s malo oklijevanja („nije mu drago što mora da kida televizor“) zasjekao tortu koja je simbolizovala tu „čarobnu kutiju“, Mlakar je dodao:

- Proglašavam 18. Internacionalni televizijski festival otvorenim!

Jednočasovni program, koji je počeo u 20 časova, a odloženo emitovan na Drugom programu TVCG od 21.30, ukratko je upoznao auditorijum sa onim što će se do subote dešavati na više lokacija u Baru.

Voditelji program Snežana Radusinović, Dijana Mišković i Sabrija Vulić, retrospekciju prvih 18 godina ITF-a počeli su od jednog od njegovih idejnih tvoraca i prvi direktor manifestacije, Pero Radović. On je podsjetio na vanredne okolnosti tih ratnih godina, kada je nastajao festival.

- Stvorio se vakuum u festivalskom postojanju i trebalo je utemeljiti nešto novo, prije svaga Bar i Crnu Goru kao festivalsku sredinu u ratno vrijeme, iako se nije ratovalo na prostoru Crne Gore.

2210itf4

Radović je opisao kako su materijali za prvi festival iz cijelog svijeta prvo stizali u Skoplje, jer je ondašnja država bila pod sankcijama, a zatim do nas. Dodao je i da je Bar tada bio opozicioni grad, „opozicija ratnim dešavanjima“, i kako je današnja glavna podrška festivala – TVCG, prvom festivalu dala prostor od trideset sekundi...

- Od tih trideset sekundi, danas smo dostigli visok nivo i standard, bez ozbira što festival nikad nije dobio finansijske i druge uslove da dostigne svjetski nivo jednog festivala.

O onome što su glavne karakteristike 18. ITF-a, kao i o kvalitetu sadržaja koji će biti prikazani u glavnom – takmičarskom i više pratećih programa, govorile su direktorica festivala Ljiljana Đinđinović i kreativna direktorica Marija Perović. A zatim su se predstavili selektori i dio žirija koji će odlučivati o najboljima na ovogodišnjoj smotri. Tako je selektorka dramskog programa, rediteljka Irina Škorić, slikovito je svoj izbor opisala kao „17 sati puta oko svijeta“ u čijoj je pripremi uživala. S njom se slaže i Aleksandar Bečanović, koji je imao zadatak da od pristiglih odabere najbolje programe dokumentarno-istraživačkog i programa o ekologiji i turizmu. Maja Vukadinović je, pak, istakla da je izuzetno zadovoljna raznovrsnošću tema i produkcija, jer su „autori otvarali značajna društvena pitanja, naročito u dječijem programu“.

- Današnji uzori su medijske zvijezde, a vrijednosti slave i novca su danas prave vrijednosti na globalnom nivou. Zato se najviše ugledamo na ličnosti koje su najprisutnije u medijima – televizijske zvijezde, zatim zvijezde šou biznisa i scene – sumirala je Vukadinović uzore današnje medijske publike.

2210itf2Kristina Ljevak, urednica redakcije za kulturu FTBiH i članica žirija, kazala je da su selektori uradili najteži zadatak i da žiriju ostaje „malo lakši“.

- Ono što smo imali priliku do sada djelimično da pogledamo je sjajno! To su odlične emisije, posebno u vremenima kada su druge vrijednosti ustupile mjesto onima koje se stiču radom i to na vlastitu radost i za svoju dušu, kao što je to slučaj sa ovim autorima. Upravo je autorski pristup ono zbog čega se odlučujemo za nešto, što nije loše naročito sada kada je tehnologija napredovala i kada se emisije mogu lako praviti, čak snimati mobilnim telefonom. Ali, oni koji su dosljedni autori i vjerni svom načinu rada, to je nešto što se uvijek prepoznaje – istakla je Ljevak.

Od članova žirija bio je tu i Vladimir Perović, čak 53 puta nagrađen crnogorski dokumentarista koji će takođe održati masterklas o dramaturgiji u dokumentarnom filmu.

Prošlogodišnja dobitnica Gran prija, Iveta Pospišilova, zahvalila je na pozivu da bude član žirija 18. ITF-a i mogućnosti da se vrati Crnoj Gori u Baru.

Najavljeno je predstavljanje Češke televizije, njene bogate produkcije i izuzetno popularne kriminalističke serije „Cirkus Bukovski“. Takođe, Kirsten Šnajd će naredna dva dana predstaviti Fondaciju Prix Jeunesse (Nagradu mladih) koja se već decenijama dodjeljuje za najbolje TV programe za djecu i koja daje priliku za obrazovanje kadrova u ovoj sferi rada na TV-u. Organizacija Films4Peace takođe će se u okviru posebnog programa predstaviti radovima različitih autora. Publika u Baru imaće priliku da pogleda jedinstveni dokumentarac „Noć skuplja dva vijeka“ Branka Baletića, koji kroz arhivsku građu govori o Njegošu, a čime se na ITF-u obilježava 200 godina od rođenja našeg velikog pjesnika i vladara.

Predstavnica Crnogorskog Telekoma Marija Živković , podsjetila je da se programi iz zvanične selekcije 18. ITF-a mogu direktno pratiti na 150 kanalu njihovog servisa Extra TV, i da će se u njihovoj videoteci već nalazi tridesetak ostvarenja sa ranijih festivala, koji su besplatno dostupni.

2210itf1Konačno, najkraće – ali najefektnije – bio je obraćanje publici Olivera Mlakara, TV zvijezde nekada i sada, voditelja kakvog samo rijetke zemlje imaju. Zato se, sasvim sigurno, može reći da je „punoljetnom“ 18. ITF-u pripala čast da ga otvori Oliver Mlakar.

U publici ispred Dvorca Kralja Nikole na Topolici večeras su, pored ostalih, bili ministar kulture Branislav Mićunović, predsjednik Opštine Bar Žarko Pavićević, kao i reditelji Branko Baletić i Draško Đurović, direktor Kulturnog centra Bara Ćazim Nikezić, direktor Montenegro Film Festivala u Herceg Novom Zoran Živković i direktorka Uprave za zaštitu kulturnih dobara Anastazija Miranović, zatim članovi žirija i selektori, brojni novinari i učesnici festivala iz svih krajeva svijeta.

K.J.

Foto: ITF/Media pro

Portal Analitika