Literatura

Miraš Martinović o novom izdanju "Razgovora sa Dadom" Branke Bogavac

1110branka
D
rugo, dopunjeno izdanje „Razgovora sa Dadom“ Branke Bogavac nedavno je izašla kao izdavački poduhvat Narodnog muzeja Crne Gore.

Miraš Martinović o novom izdanju "Razgovora sa Dadom" Branke Bogavac
Portal AnalitikaIzvor

Izdanje, koje potpisuje prof. mr Pavle Pejović, kao direktor Narodnog muzeja, pored izvanrednih reporodukacija, obiluje brojnim fotografijama, prije svega Dada Đurića i Branke Bogavac, koje svjedoče o prolasku vremena tokom njihovih susreta, a zatim Dada sa njegovim prijateljima, kao i faksimile intrevijua i tekstova objavljenih u našim štampanim medijima.

Naš poznati pisac Miraš Martinović kratko se osvrnuo na „Razgovore sa Dadom“.

- Ova jedinstevan knjiga o jedinstvenom geniju, zreli je plod  koji je oblikovan više od trideset godina, kroz brojne susrete i razgovore, tekstove koje je naša zemljakinja Branka Bogavac, u formi intrevijua, ali i autorskih priloga pisala povodom Dadovih izložbi u Francuskoj, uz tekstove likovnih autoriteta i poznatih intelektualaca, među kojima su veliki francuski pjesnik Alen Boske i poznati književni teoretičar Gaetan Pikon, Dadovi galeristi, koji su godinama predano pratili Dadov rad, zatim prijatelji i poštovaoci njegovog djela. Među kojima je i naša uvažena likovna kritičarka akademik Olga Perović, čijim  tekstom Slikarstvo je oblik pobune, počinje ova knjiga.

1110branka1Ovo drugo dopunjeno izdanje „Razgovora sa Dadom“ (prvo je objavila izdvačka kuća „Ohtoih“ iz Podgorice 2001.godine) u mnogo čemu  je drugačije koncipirano, sa novim sadržajima i tekstovima. U kraćoj bilješci, autorka začpisuje: „U drugo izdanje su ušli tekstovi koje sam pisala o Dadovim izložbama pošto se pojavilo prvo izdanje. Smatrala sam da su sva ta svjedočanstva dragocjena zato što niko drugi nije pisao o tim izložbama za našu štampu. Tu su ušli i tekstovi omaža njegovih galerista koje sam sakupila poslije Dadove smrti. Tu je ušao i izuzetno dragocjen tekst Jasne Jovanov...“

I, zaista, najljepši opis ove knjige, ako se knjiga može opisati kao slika, dala je Jasna Jovanov u tekstu „Duel riječi i slike“, na početku: „Sabrane razgovore koje je Branka Bogavac vodila sa slikarom Dadom Đurićem prije svega treba shvatiti kao veličanstvenu pozorišnu predstavu čija se uzbudljiva radnja odvija u ambijentu gdje umjetnikove slike predstavljaju kulise. Radnja ove predstave možda nije koncipirana po pravilima pozorišne dramaturgije, ali sadrži u sebi sve elemente koje ima dinamičan i moderan pozorišni komad. Njegov glavni junak, legendarno, gotovo mitsko biće evropske umjetniče scene, u svojoj ulozi integrisao je svoj životni i umjetnički put; cilj čitavopg pozorja  predstavlja upravo dočaravanje tog idealnog spoja  realnog i imaginarnog kakav je u životu običnih smrtnika gotovo nemoguć“, da bi završila „Ali kakva je uloga Branke Bogavac u ovoj predstavi? Branka Bogavac je, započinjući ove razgovore zapravo sebi namijenila ulogu interpretatora  slikareve ličnosti i u isto vrijeme tumača njegovog djela (...) Branka Bogavac je snagom svoje volje i domišljatošću svojih pitanja uspjela da se uzdigne u ravan slikarevih stvaralačkih vrhunaca i da sa visine zaokruži svoj diskurs, te tako da svima nama, da parafraziram Dada Đurića, otvori oči, ali možda ne uvijek da bi vidjela.“

Inventivan dizajn knjige, koja je objavljena u 500 primjeraka, potpisuje Branka Vujović.

Knjiga „Razgovori sa Dadom“ biće uskoro promovisana u Beogradu.

Portal Analitika