Crna Gora i Hrvatska se sporazumom, uz poštovanje pravila darivanja organa, i prema Eurotransplantu smatraju jednom regijom.
- Organi preminulih davaoca državljana Crne Gore dodjeljuju se, u skladu sa pravilima Eurotransplanta, lokalnim hrvatskim davaocima organa. Za uzvrat državljani Crne Gore, kojima je potreban organ za produžetak života, prijavljeni su na listu čekanja Eurotransplanta i imaju ista prava i pri dodjeli organa kao hrvatski državljani, rekao je ministar zdravlja Miodrag Radunović.
On je naveo da ukupan broj darivanih organa od umrlih davalaca državljana Crne Gore na godišnjem nivou mora biti u skladu sa brojem organa koji su presađeni našim državljanima.
- S obzirom na to da u ovom trenutku Crna Gora ima potrebe za transplantacijom oko 30 oboljelih za bubreg, pet oboljelih za transplantaciju jetre, dva za srce, ovaj Sporazum treba da bude dodatni podstrek davalaštvu i potpisivanju davalačkih kartica, poručio je Radunović.
Ministar zdravlja je rekao da su na sastanku Nacionalne komisije za transplantaciju definisane aktivnosti na unapređenju transplantacionog programa u Crnoj Gori i daljoj promociji dobrovoljnog davalaštva.
- Upućujem nemjerljivu zahvalnost za utemeljenje transplantacionog programa u Crnoj Gori, edukaciju timova, jačanju naših kapaciteta i formiranje mreže koordinatora hrvatskom Ministarstvu zdravlja i ministru Rajku Ostojiću, doktorima Mireli Bušić i Jasni Brezjak i transplantancionom timu koji sa kolegama iz Crne Gore i nacionalnom koordinatorkom za transplantaciju organa i tkiva marinom Ratković omogućili uvođenje transplantacije kao savremene metode liječenja pacijenata u našoj državi, kazao je Radunović.
On je podsjetio da je 25. septembra obilježena godina od prve transplantacije bubrega u Crnoj Gori sa živog davaoca. Do sada je urađeno sedam transplantacija bubrega od živih davaoca, a kako najavljuje ministar zdravlja, transplantacioni program u Crnoj Gori se nastavlja, piše Pobjeda.
Foto: china.org.cn