Dogovoreno je i da se na narednu sjednicu pozovu ministri unutrašnjih poslova (MUP) i informacionih tehnologija, Raško Konjević i Vujica Lazović, koji bi trebalo da pričaju o biračkim spiskovima.
Radna grupa se usaglasila da i MUP-u pošalju poziv da ubrza proces zamjene starih ličnih karata posebno u Mojkovcu, Cetinju i Petnjici gdje će prvo biti održani lokalni izbori, prenosi MINA.
Dogovoreno je i da Radna grupa pozovu nevladine organizacije Mrežu za afirmaciju nevladinog sektora, Centar za demokratsku tranziciju i Institut alternativa da im dostave konkretne predloge u vezi sa izmjena izbornog zakonodavstva.
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Miodrag Vuković smatra da Radna grupa treba da dogovori obim zahvata o izbornom zakonodastvu.
“Potrebno je i ući u reviziju samog izbornog procesa, i otvoriti raspravu o tome da li je potrošen sav demokratski kapacitet potencijalnog izbornog sistema koji uvažavamo u Crnoj Gori kao jednoj izbornoj jedinici”, precizirao je on.
Poslanik Demokratsko fronta (DF) Milutin Đukanović saglasan je da treba da se definiše obim rada o izbornom zakonodavstvu.
Đukanović je predložio i da se objave imena ljudi koji nijesu zamijenili stare lične karte, i da se na taj način apeluje da to urade.
Kopredsjedavajući Radne grupe Milutin Simović je kazao da je saglasan sa Đukanovićem, navodeći da on ima slične ideje.
Poslanik Socijaldemokratske partije Rifat Rastoder smatra da treba uzeti u obzir i Zakon o izboru predsjednika države.
“Bilo bi dobro da i taj Zakon pročitamo da bismo vidjeli, ima li potrebe da bude unaprijeđen”, kazao je on.
Kopredsjedavajući Srđan Milić ocijenio je da je priča oko zamjene starih ličnih karata izuzetno važna.
“Treba da se stavi akcenat posebno na opštine Mojkovac, Cetinje i Petnjicu i da se u njima zamjene stare lične karte, radi predstojećih izbora”, naveo je on.
Poslanik Pozitivne Azra Jasavić smatra da je potrebno da se Radna grupa upozna sa zakonima i da vidi koje su stvari problematične.
“Potrebno je razgovarati sa resornim ministrima da se predoče problemi, a nakon toga bi trebalo ući u fazu predlaganja”, kazala je ona.
Jasavić smatra da bi, nakon pregovaranja, kada sve bude sublimirano trebalo ponovo razgovorati sa resornim ministrima, da im kažu da li je tehničko rješenje koje su predlažili prihvatljivo s obzirom na iskustva koja oni imaju.
Milić je predložio da Radna grupa razmisli da pozovu i Državnu revizorsku instituciju, vezano za finansiranje političkih partija i Državnu izbornu komisiju.
Poslanik Socijalističke narodne partije Neven Gošović smatra da prije svega poziv treba dostaviti nevladinim organizacijama, da daju svoje predloge na Zakon o biračkim spiskovima.
“Prihvatanje tih riješenja bismo doprinjeli poboljšanju povjerenja građana u izborni proces”, ocijenio je on.
Poslanik DF-a Branka Bošnjak je predložila da se na sjednicu pozove ekspert iz Evropske unije, koji će učestvovati u radu radne grupe.
“Tako su uradili i u Hrvatskoj i tu su napravili veliki napredak što se tiče biračkih spiskova”, navela je ona.
Simović je kazao je da takva inicijativa može da dopinese radu tog tijela, i da nikad nije suvišna ekspertska pomoć sa evropskih adresa.
“Treba da se usaglasimo da to obraćanje bude u ime Radne grupe, a ne u ime pojedinaca tog tijela”, rekao je on.
Članovi radne grupe jednoglasno su usvojili i poslovnik o radu tog tijela, sa tehničkim izmjenama.