Direktorica Lompar je u emisiji Načisto izjavila da nije jasno na osnovu čega je žiri odlučivao, jer Nacionalna biblioteka nema podatke o katalogizaciji pomenute knjige, niti je izvjesno da je ona uopšte formalno objavljena. Dodatno je ukazala na sumnju da je impresum knjige prepisan iz drugog izdanja, te da se u njoj nalazi broj koji pripada Srbiji, a ne Crnoj Gori – što bi predstavljalo grubo kršenje Zakona o izdavačkoj djelatnosti.
„Ako su ove tvrdnje tačne, riječ je ne samo o pokušaju obmane javnosti, već i o kompromitaciji ugleda najvišeg državnog priznanja. Ministarstvo kulture i medija ne može ostati nijemo – svako dalje ćutanje značilo bi saučesništvo u pokušaju institucionalne prevare“, poručili su iz Evropskog saveza.
Pozvali su ministarku Vujović da se „konačno umiješa u svoj posao i odmah naloži nadzor, obavijesti javnost o nalazima i, ukoliko se sumnje potvrde, preduzme odgovarajuće mjere protiv svih uključenih – bilo da su u pitanju pojedini članovi žirija, predlagači, izdavači ili drugi akteri“.
„Kao što je istakla direktorica Lompar, riječ je o presedanu u radu Nacionalne biblioteke. Zbog toga Ministarstvo mora djelovati odlučno, transparentno i u interesu zaštite integriteta institucija i javnog povjerenja“, zaključili su iz Evropskog saveza.