Svijet

Preminuo Don Adrea Galo, čuven (i) po pjesmi „Bella ciao!“

galo
P
opularni katolički sveštenik koji je osnovao centar za rehabilitaciju zavisnika od droge, promovisao prava LGBT zajednice i čak jednom prilikom pozvao na ustoličenje gej pape, preminuo je danas poslijepodne u Đenovi, saopštila je njegova vjerska zajednica.

Preminuo Don Adrea Galo, čuven (i) po pjesmi „Bella ciao!“
Portal AnalitikaIzvor

Don Andrea Galo (84), poznat pod nadimkom “ulični sveštenik” zbog svojih velikih doprinosa zajednici, među kojima je i osnivanje rehabilitacionog centra za odvikavanje od narkotika pod nazivom San Benedeto.

Galo, koji je jednom prilikom pušio marihuanu u gradskoj vijećnici protestvujući zbog drakonskih zakona vezanih za konzumiranje i posjedovanje narkotika, često je bio označavan kao “komunista” od strane svojih protivinika.

Često je stajao u zaštitu najugroženijih i najmarginalizovanijih, poput homoseksualaca i transrodnih osoba, a ostaće zabilježen njegov predlog da bi Katolička crkva trebalo da uzme u razmatranje ustoličenje gej pape kako bi ova rigidna interesna organizacija konačno prigrlila kao jednake sve građane i vjernike svijeta.

“Homoseksualni papa bi bio veličanstvena stvar. Esencija Evanđelja je da smo svi Božiji sinovi i kćeri i da smo svi jednaki kao Božja djeca”, izjavio je jednom prilikom Galo.

“Homoseksualni sveštenici moraju biti slobodni u izražavanju svog identiteta i svoje seksualnosti, jer represija vodi ka pedofiliji”, izjavio je Galo, dodajući da je bio seksualno zlostavljan od strane biskupa u vrijeme dok je bio mlad sveštenik.

Niči Vendola, predsjednik Slobodarske ekološke ljevice (SEL) napisao je u poruci na Twitteru emotivni poslednji pozdrav ovom svešteniku velikog srca.

“Don Andrea Galo, Božije dijete, saputniče, oče, brate, prijatelju…uvijek ćeš biti u našim srcima, našim borbama i utopijama”.

Don Galo je rođen 18. juna 1928. u Đenovi, a sa svojih 20 godina se pridružio redu salezijanaca, posvećenih mladim ljudima, naročito siromašnim i napuštenim. Većinu života je proveo kao glava crkvene opštine St. Benedict u Đenovi, a krasila ga je velika osjetljivost na nepravdu svake vrste.

Ovaj neobični sveštenik je 2006. godine podržao kampanju za legalizaciju lakih droga u Italiji, a u znak podrške je zapalio džoint u zgradi gradske skupštine, zbog čega je bio kažnjen.

Istovremeno se protivio izgradnji američke vojne baze u blizini Vićence, a 2009. je učestvovao u Paradi ponosa u Đenovi. U više navrata je kritikovao odnos katoličke crkve prema homoseksualnim osobama, a 2011. je proglašen osobom godine od strane italijanskih LGBT organizacija.

Don Galo je vjerovao da treba dozvoliti ženama da budu sveštenice, jer one nisu inferiorne u odnosu na muškarca. Takođe, bio je pobornik slobodne upotrebe kontraceptivnih sredstava: „Kondome bi trebalo dijeliti čak i u katoličkim školama, umjesto da nam vid zamućuju tabui i dogme“, rekao je jednom prilikom.

Galo je smatrao da je današnja crkva napustila svoju misiju i “zaboravila suberzivnu snagu Evanđelja". On je propovijedao „Crkvu siromašnih i za siromašne“ i nadao se održavanju III vatikanskog koncila, koji bi imao tri glavne teme: siromaštvo Crkve, ukidanje prisilnog celibata i zaređenje žena.

Postao je poznat širom svijeta  po pjevanju partizanske pjesme "Bella Ciao" u crkvi Santa Messa u Đenovi, koji je objavio i Portal Analitika. Mašući crvenom maramom i praćen horskim pjevanjem vjernika, Don Galo je ovim gestom zauvijek ostao zarctan u srcima pravodljubivog svijeta. Poslušajte još jednom!

 

(e-novine)

Portal Analitika