Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Zirojević: Pitanja o naciji, vjeri i jeziku dodatno će produbiti podjele i treba ih izostavi sa popisnog listića

Većini građana prihvatljiva kao opciona pitanja

Zirojević: Pitanja o naciji, vjeri i jeziku dodatno će produbiti podjele i treba ih izostavi sa popisnog listića

Većina građana, u anketi za Gradsku televiziju, navodi da im u popisu neće smetati pitanja koja se tiču vjere, nacionalnosti i jezika. U manjini su oni koji kažu suprotno. Popis treba da bude zbir statističkih podataka radi unapređenja državnih politika, kažu u NVO sektoru. I u dijelu političkih partija su saglasni da popis ne treba politizovati.

Zirojević: Pitanja o naciji, vjeri i jeziku dodatno će produbiti podjele i treba ih izostavi sa popisnog listića Foto: Ilustracija
Gradski portalIzvor

Vjera i nacija, kao i jezik kojim stanovništvo govori važni su djelovi popisa, kažu sugrađani za Gradsku. Ipak, među njima su oni koji žele da se ta pitanja izostave ili budu opciona, kako se društvo dalje ne bi dijelilo.

“Apsolutno ne treba na tom popisu da budu nacionalna pitanja”

“Bilo koje pitanje za koje se smatra da je potrebno, zašto da ne”

“Popis je obavezan, da se zna koliko je čovjek bogat, kojim jezikom govori, koja je nacija, koju je školu završio, to je obavezno svuda u svijetu”,

“Ne smeta mi ništa, neka pitaju svakoga, neka svako kaže što hoće”

Najnaprednije zemlje Evropske unije, ističu sagovornici Gradske, pitanja o vjeri, naciji i jeziku izostavljaju ili su opciona. Zbog toga su Socijaldemokratepodnijele amandman na Zakon o popisu o kojem je rasprava u Skupštini nedavno završena.

„Nije dobro da za popis stanovništva političke partije vode kampanju kao predizbornu i da se vrše pritisci ko će se kako izjasniti, po bilo kojem od ta tri pitanja i da nije dobro da na taj način svi doprinosimo povećanju tenzija u Crnoj Gori. I u uredbi Evropske komisije stoji da su to opciona pitanja na popisu, odnosno da to nijesu pitanja koja popis mora nužno tretirati i samo jedna trećina država EU sva ta tri pitanja tretira popisom”, kazao je Nikola Zirojević, portparol SD-a.

Iako u SD-u nijesu optimisti da će njihov amandman podržati većina predvođena DF-om, u nevladinom sektoru apeluju na poslanike da to učine.

“Mnoge zemlje ne prikupljaju podatke koji se tiču ova tri pitanja ili neka od ta tri pitanja, jer se vode nacionalnim interesom. U mnogim zemljama bi popis koji bi zaista uključivao ta pitanja mogao da izazove sličnetenzije kao što ih izaziva ili može da izazove kod nas”, istakla je Ivana Vujović, izvršna direktorica „Juventasa”.

Pravi trenutak za popis je novembar iduće godine, kažu u SD-u.

“Smatrali smo da je od prvog do 15. novembra idealan termin za održavanje popisa, s obzirom da je prvo potrebno sve neke procedure za pripremu popisa završiti, a druga stvar je što nije preporučjivo održavati popis u periodu kada ćemo u Crnoj Gori sasvim izvjesno imati izborne procese. Nas na proljeće očekuju redovni predsjednički izbori, a negdje nas u tom periodu očekuju i vanredni parlamentarni izbori”, napomenuo je Zirojević.

Saglasni su i u „Juventasu“, podsjećajući da je popis trebalo organizovati i ranije, ali je, objašnjavaju, kočnica bila epidemija korone.

“Iskreno se nadam da će to biti konačan datum sprovođenja popisa, jer su nama ti podaci neophodni iz dosta razloga. To je prosto način da se napravi presjek stanja i da se utvrde politike razvoja u narednom periodu u mnogima oblastima, posebno koje se tiču regionalnog razvoja, demografije, zapošljavanja, obrazovanja i tome slično”, kazala je Vujović.

Vlada je odbila da se u popisu nađe pitanje o seksualnoj orijentaciji, uz obrazloženje da to nije bilo predviđeno testnim popisom, napominje Vujović, te da testni popis nije uključivao ni pitanja o vjeri, naciji i jeziku što dovoljno govori o stavu Monstata koji će i realizovati istraživanje.

Portal Analitika