Društvo

Dr Žarko Borović o trendovima u estetskoj hirurgiji

Žene žele mačje oči i jagodice kao prva dama SAD

Estetska hirurgija odavno nije tabu tema u Crnoj Gori. Žene vole da izgedaju lijepo, a danas je to polje medicine doprinijelo da se nepravilnosti na licu i tijelu brzo i lako koriguju, pa se sve veći broj odlučuje na različite estetske zahvate. Posljednji u nizu trendova su takozvane ,,mačije oči“ (cat eye), te uvećane jagodice.

Žarko Borović Foto: Pobjeda
Žarko Borović
PobjedaIzvor


,,Mačije oči“ i uvećane jagodice posebno je popularizovala prva dama SAD, Melanija Tramp. Godinama je bjuti uzor mnogim ženama širom svijeta, a osim besprijekornog stila odijevanja, mediji se posebno bave njenim licem, gdje se ističu zategnute oči i naglašene jagodice. Koliko je to uzelo maha svjedoči podatak da klijentkinje američkih estetskih hirurga sve češće traže ove intervencije koje su dobile i naziv - „Melania makeover“.

Nju je kao primjer naveo i naš sagovornik, poznati plastični hirurg dr Žarko Borović.

– Ona ima podignut spoljašnji ugao donjeg kapka. Međutim, prema svemu tome treba biti krajnje skeptičan. Kada žene gledaju fotografije i požele da tako izgledaju, treba uzeti u obzir da su prošle kroz fotošop, da su dorađivane, te da se mnogi efekti koje vide na fotografijama mogu postići i nekim trikovima šminke – kaže dr Borović.

Prema riječima dr Borovića taj trend je u hirurgiji odavno zastupljen, ali je posljednjih nekoliko godina posredstvom marketinga dobio na popularnosti i dobio naziv ,,cat eye“.

- Operacija kojom se postiže efekat mačijih očiju, kako je to u medijima zastupljeno, je veoma česta operacija. Suština operacija je da se ugao oka zakosi prema gore, da se obrve podignu i da se dobije izgled podignutih obrva i podignutog ugla očiju – kaže dr Borović.

Melanija Tramp

Dodaje da tu vrstu intervencije pacijenti traže iz različitih razloga.

- Kod osoba koje imaju urođeno spuštene obrve i ugao oka, tako da im to daje tužni izraz lica, poželjno je raditi takvu vrstu operacije. Drugi su oni kojima se, usljed starenja lice opusti, pa lice i oči izgledaju umorno, a treći su oni koji imaju normalan izraz lica, ali zbog toga što je to u trendu sada, odlučuju se na tu intervenciju – ističe dr Borović.

Način

Dr Borović ističe da se do ,,mačkastog pogleda“ može doći na tri načina: nitima, temporalnim liftingom i lateralnom kantopeksijom.

- Niti se stavljaju potkožno bez klasične operacije, dok je kod temporalnog liftinga procedura drugačija. Rez se pravi u kosnatom dijelu glave, iznad uva, podiže se koža do obrve i ugla oka, višak kože se sječe, odnosno vrši se zatezanje te kože. Ožiljak ostaje u kosnatom dijelu glave i vidljiv je jedino kada se kosa podigne. Lateralna kantopeksija podrazumijeva zatezanje donjeg kapka i podizanje ruba kapka prema gore i njegovo fiksiranje za koštane strukture ruba orbite – objašnjava dr Borović.

Pacijentima gotovo uvijek preporučuje temporalni lifting jer je, kako kaže, najpouzdaniji, a efekat je najduži i najkvalitetniji. 

- Efekat temporalnog liftinga bi trebao da traje od pet do 10 godina, ima slučajeva da traju i kraće i duže, ali to je prosjek. Niti traju godinu dana, fabrike koje ih proizvode promoviše na dvije godine, ali u praksi to često bude manje. Kantopeksija je trajna, ali ta operacija je skopčana sa neželjenim efektima, čak i sa poremećajima vida – kaže dr Borović.

Jagdice

Osim ,,mačkastih očiju“, intervencija kojoj žene sve češće pribjegavaju je uvećanje jagodica. Kako objašnjava dr Borović, ta procedura se može raditi ubrizgavanjem hijaluronske kisjeline na zigomatičnu kost, a može se raditi i transkonjuktivno - kroz konjuktivu oka se ubacuju specijalni implanti koji nalegnu na jagodicu.

- Najjednostavnija i najbezbolnija procedura je hijaluron. Riječ je o prirodnoj supstanci, koja traje od 10 mjeseci do godinu dana, nakon čega se pacijentu vraća prvobitni izgled. Nema značajnih neželjenih efekata, a u slučaju da se to desi, on se razgrađuje i pacijentu se za ovo vrijeme lice vraća u normalu. Nažalost, dešava se da nestručne osobe uvećavaju jagodice i usne tečnim silikonom ili biopolimerom. To su supstance koje mogu da izazovu ozbiljne komplikacije kod određenog broja pacijenata i treba ih izbjegavati - ističe dr Borović.

Iako su pomenute intervencije dosta tražene, dominantan trend u estetskoj hirurgiji su veće grudi. Djevojke se u ranim dvadesetim odlučuju za tu vrstu operacije, pristup, kaže dr Borović, mora biti profesionalan i ozbiljan, a moraju se ispuniti i određeni preduslovi.

- Ako djevojka sa 20 godina ima komplekse zbog nerazvijenih grudi, klempavih ušiju, velikog nosa, onda to treba popraviti. Operacija se radi kad treba, nekome je potrebna sa 20, nekom sa 40, a nekom nikad. Estetski problem mora realno postojati, da nije umišljen, da taj problem pacijentu smeta i da imaju realna očekivanja, jer hirurgija ne ispunjava nerealne želje. Desi se da pacijentkinje dođu sa fotografijom grudi i pitaju ,,Šta mislite, treba li ovakve grudi raditi“, moj odgovor je uvijek ne. Pacijent mora da bude načisto sa sobom, da to radi zbog sebe, nisu poželjni oni kojima nešto ne smeta ili koji dolaze na nagovor nekog, takve uvijek odbijam. Zabluda je, takođe, da muževi ili partneri od svojih djevojka traže da povećaju grudi. Ogroman je broj onih koji su protiv toga, ali poštuju želje svojih izabranica – naglašava on.

Komplikacije

Pri intervencijama moguće su i neželjene komplikacije. Zato je posao savjesnog plastičnog hirurga, ističe naš sagovornik, da otvori četvoro očiju i da svim pacijentima predoči da operacija koja treba da se radi nije odlazak kod kozmetičara, nego ozbiljna hirurška intervencija gdje su mogući neželjeni rezultati.

- Estetska hirurgija je jedna od najstresnijih i najodgovornijih estetskih hirurških disciplina. To je jedina hirurška disciplina gdje dolazi potpuno zdrava osoba, a ne zbog bolesti, već zbog korigovanja nekog nedostatka. Nije jednostavno uraditi uvećanje grudi, liposukciju, zatezanje stomaka. To su ozbiljne intervencije koje mogu potrajati više sati i gdje su komplikacije moguće. Postoji pravilo da se komplikacije ne dešavaju samo hirurgu koji ne operiše. Imao sam takve, kao i moje kolege, ali je taj procenat mali – zakljčuje dr Borović. 

Prirodan izgled – najveći trend

Naš sagovornik, dr Žarko Borović kaže da nije pobornik trendova, te navodi da je u estetskoj hirurgiji uvijek i jedino aktuelan prirodan izgled.

- Jedini trend je da se sa što manje agresivnosti postigne najbolji rezultat, a to je prirodni izgled. Da osobe koje od ranije poznaju neku djevojku ili ženu nakon intervencije ne prepoznaju da joj je rađeno bilo šta – fesjlifting, kapci, grudi, već da pacijent poslije operacije izgleda prirodno. Pravi rezultat dobrog plastičnog hirurga se ne vidi – kaže dr Borović.

Muškarci sve češći pacijenti

Estetska hirurgija se dugo vremena povezivala uglavnom sa ženama. Zahvati o kojima se najviše pričalo su povećanje grudi i usana, a glavna asocijacija, gotovo uvijek negativno okarakterisana, bio je silikon. Međutim, to više nije slučaj, uvedene su nove metode, pojavili su se novi trendovi, intervencije se mogu obaviti i bez odlaska pod nož i na koncu – uljepšavanju se podvrgavaju i muškarci.

- Muškarci su veoma česti pacijenti. Kada je riječ o nehirurškim procedurama, tu spada botoks, rješavaju bore na čelu i oko očiju. Kod operacija je česta korekcija kapaka, liposukcija stomaka i podbratka zatim ginekomastija – povećane grudi koje se mogu riješiti liposukcijom ili hirurškim putem. Rade i korekcije klepmavih ušiju – kaže on.

Nove grudi 2.500 eura, podignuti kapci 800 eura

Kada je riječ o cijenama, ,,nove grudi“ prednjače, a cifra se kreće od 2.500 do 3.000 eura, dok korekcija kapaka košta 800.

- Imajući u vidu objektivno nizak standard prosječnog stanovništa cijene su relativno visoke. Ali benefit i zadovoljstvo koje donose operacije, najkvalitetniji materijali i implanti za grudi, ljekovi čije su cijene iste kao u svijetu, onda te operacije i nisu tako skupe. To je trajno rješenje problema sa kojima se devojke i žene srijeću. Sama korekcija kapaka košta 800 eura, cijena ,,mačkastih očiju“ počinje od te cifre, ali može biti veća u zavisnosti od intervencije koja se radi. Kod jagodica cijena počinje od 200 eura, koliko košta jedan miligram hijalurona – kaže dr Borović.

Da su cijene i više nego prihvatljive govori podatak da hirurzi u Crnoj Gori imaju sve više pacijenata iz Evrope.

- Sa ponosom mogu da kažem da sve estetske operacije i procedure koje se rade u Londonu, Parizu, Njujorku, rade se i u Podgorici na identičan način, koristeći iste hirurške tehnike, metode i materijale – rekao je dr Borović.

Portal Analitika