Društvo

Zejnelagić: Postoji realan rizik za pojavu epidemije morbila

Zejnelagić: Postoji realan rizik za pojavu epidemije morbila Foto: Printscreen
Gradska TVIzvor

Institut za javno zdravlje godinama ukazuje na zabrinjavajući pad obuhvata imunizacijom, posebno kada je riječ o MMR vakcini, naglašava,epidemiolog Redžeb Zejnelagić.

„Konkretno za djecu rođenu 2023. godine obuhvat je 23 odsto, što je daleko od traženih zadovoljavajućih 95 odsto obuhvata kada stičemo kolektivni imunitet. Situacija i za druge uzraste je isto loša, obuhvati su niski i daleko od ovih 95 odsto“, kazao je.

Upozorava da nizak procenat vakcinisanih predstavlja značajan rizik po javno zdravlje. 

„S obzirom na to da imamo nekih 75 odsto osjetljive populacije, postoji realan rizik za pojavu epidemije morbila. Prevashodno se odnosi na djecu koja nisu vakcinisana i sa tog aspekta imamo individualni rizik, ali i na kolektivnom nivou s obzirom na to da nemamo kolektivni imunitet.“

Roditelji najčešće izbjegavaju ili odgađaju vakcinaciju zbog straha ili dezinformacija koje se šire putem društvenih mreža, navodi Zejnelagić. Jedna od takvih je, ističe, da MMR vakcina izaziva autizam.

„Svi naučni dokazi ukazuju da nema veze između aplikacije MMR vakcine i autizma. U prilog tome kazaću samo jedan podatak, a to je da zadnjih godina bilježimo porast broja djece koja boluju od poremećaja iz spektra autizma, dok na drugoj strani imamo pad obuhvata MMR vakcinom.“

Dodaje da je ono za šta se dovodi korelacija jeste ta da se MMR vakcina prima sa navršenih 12 mjeseci života.

„U tom periodu su najbolje dijagnostičke metode za dijagnostiku autizma, tako da se samo javlja vremenska korelacija, nikako ne postoji klauzalna korelacija između davanja MMR vakcine i autizma“, ističe.

Zejnelagić apeluje na roditelje da se informišu kod pedijatara i epidemiologa kako bi dobili relevantne informacije i što prije vakcinišu svoju djecu.

Portal Analitika