Kako su saopštili iz Komore fizioterapeuta Crne Gore, vizijom programa je definisano da će u 2024. godini zdravstveni turizam u Crnoj Gori predstavljati najvažniji segment crnogorske cjelogodišnje turističke ponude, kojeg prate posebno dizajnirani turistički proizvodi prilagođeni za zdravstvene turiste.
Dodaju da je na sastanku istaknuto da zdravstveni turizam može u relativno kratkom roku da postane jedan od vodećih turističkih proizvoda Crne Gore, posebno koristeći komparativne prednosti (ljekovito i aromatično bilje, ljekovito blato, živi svijet iz mora).
Istaknuto je i da su cijene zdravstvenih usluga u Crnoj Gori relativno niže u odnosu na zemlje Zapadne Evrope i jednog broja zemalja Balkana, što nas kao destinaciju i mediteransku zemlju čini izuzetno konkurentnim kako na evropskom tako i na svjetskom tržištu.
Predstavnici Ministarstva zdravlja su u okviru ovog sastanka prezentovali međunarodni projekat DigNEST - Digitalno preduzetničko gnijezdo i industrija 4.0. u Crnoj Gori, rukovodstvu i članovima Komore fizioterapeuta Crne Gore.
Projekat je finansiran iz programa ERASMUS (EU), u kojem je jedan od nacionalnih partnera i Ministarstvo zdravlja Crne Gore.
Na sastanku je istaknuto da je cilj ovog projekta da doprinese povezivanju univerziteta i privrednika kroz unaprjeđenje ljudskih resursa i digitalnih rešenja koja zadovoljavaju potrebe privrede i koja su prepoznata kroz nacionalne politike, strategije i pravce razvoja.
Kako su kazali iz Komore, vođeni Strategijom pametne specijalizacije S3 Crne Gore izabrane su dvije oblasti za koje se smatralo da Univerzitet Donja Gorica i Univerzitet Crne Gore imaju najviše potreba da razviju svoje kapacitete i iskoriste finansiranje iz ovog poziva, a jedan od njih je i Održivi i zdravstveni turizam, čiji su osnovni ciljevi definisani kroz: razvoj novih i unapređenje postojećih zdravstvenih kapaciteta i uvođenje inovativnih tehnologija i poslovnih modela u oblasti zdravlja.
Prema njihovim riječima, učešćem u ovom projektu Ministarstvo zdravlja nastoji da unaprijedi primjenu digitalizacije u oblasti zdravstvenog sistema u Crnoj Gori i da doprinese podsticanju inovativnog pristupa.
Predstavnici Komore fizioterapeuta Crne Gore podržali su inicijativu Ministarstva zdravlja, što je prepoznalo ovo struktovno udruženje u promociji zdravstvenog turizma kao jednog od glavnih cilejva i prioritetnih aktivnosti Vlade Crne Gore i Ministarstva zdravlja.
Pored navedenog, predstavnici Ministarstva zdravlja su sa predstavnicima Komore fizioterapeuta Crne Gore razgovarli i o osnivanju privatne prakse za fizikalnu terapiju na teritoriji Crne Gore u sklopu zdravstvenog turizmaa. Razgovaralo se i o mogućnostima akreditacije i sertifikacije zdravstvenih ustanova članova Komore fizioterapeuta Crne Gore, a kako su kazali, sve u cilju stvaranja kvalitetnijih pretpostavki za budući rad fizioterapeuta kako bi bilo konkurentni na evropskom i svjetskom tržištu.
Ispred Ministarstva zdravlja sastanku su Nataša Žugić, načelnica za razvoj i planirane zdravstvenog turizma, Nina Milović načelnica za zdravstvenu zaštitu i farmakologiju i Dražen Ljumović načelnik direkcije za kontrolu kvaliteta zdravstvene zaštite i akreditacije zdravstvenog turizma, dok su ispred Komore fizioterapeuta prisustvovali Nataša Matković, predsjednica Komore fizioterapeuta Crne Gore, Dragan Guberinić, zamjenik predsjednika Komore fizioterapeuta Crne Gore, Milena Miranović, sekretar stručne službe Komore fizioterapeuta Crne Gore i Marija Vukčević, referent za administrativne poslove Komore fizioterapeuta Crne Gore.