Društvo

Stanje mu se pogoršavalo, ljekari mu savjetovali "da odleži"

Zbog pogrešne dijagnoze: Pacijentu bio ugrožen život, to je danas potvrdio i Ustavni sud

Pacijentu S.J. iz Podgorice bilo je ugroženo pravo na život usljed pogrešne dijagnoze.

Zbog pogrešne dijagnoze: Pacijentu bio ugrožen život, to je danas potvrdio i Ustavni sud Foto: KCCG
Portal AnalitikaIzvor

To je navedeno u odluci Ustavnog suda, kojom je pobijena prethodna odluka Vrhovnog suda.

Pritom, riječ je o prvoj odluci te vrste koju je donio Ustavni sud.

Kako, između ostalog, stoji u presudi, S.J. je od 2012. imao zdravstvenih problema.

U Kliničkom centru Crne Gore uradio je analize, a potom je, zbog ispitivanja primljen na infektivnu kliniku.

"Rezultati na infektivne bolesti su bili negativni, pa je nakon liječenja, u periodu od dvadesetak dana, otpušten sa liječenja sa dijagnozom upale pluća", navodi se u odluci.

S.J. je od 2012. do 2014. godine periodično imao prehlade praćene povišenom tjelesnom temperaturom koje su se manifestovale slično gripu, a 2014. godine dobio je jake bolove u leđima i javio se ponovo u KCCG, gdje su rekli da mu je to od stresa i da radi masaže.

"Kada se ponovo javio, ljekari su posumnjali da se radi o nekom procesu na želucu ili pankreasu i dali mu uput za gastroenterologa, nakon čega je odradio UZV i skener abdomena. Sve vrijeme su mu bile povećane vrijednosti sedimentacije, leukocita i CRP, a pošto se u tom periodu osjećao fizički dobro, obrazloženje ljekara bilo je da mu je to, možda, urođen povećan broj leukocita", navodi se u obrazloženju.

U januaru 2015. godine njegovo zdravstveno stanje se pogoršavalo, imao je stalne temperature i iskašljavanje sa sukrvicom, a ljekari su mu rekli da je sezona gripa i da je najbolje da dvadesetak dana ”odleži “.

"Kad, ni nakon toga, povećana tjelesna temperatura nije prošla, odlučeno da je se krene u hematološka ispitivanja. Dva puta mu je vađena koštana srž, nakon čega je utvrđeno da pacijent nije za hematologiju, pa je upućen na infektivnu kliniku. Još jednom, odrađeno mu je snimanje pluća, na njegov zahtjev. Tada je ustanovljeno da ima nešto na plućima i rečeno mu je da se hitno javi na skener u KCCG, da bi mu, prilikom skenera bila locirana tumorska masa u sredogruđu veličine 9×8, 5x4cm", naveli su oni.

Podnosilac ustavne žalbe je u periodu od 11. marta 2015. do 16. marta 2015. godine, primljen u Centar za grudnu hirurgiju KCCG radi operativne dijagnostike i liječenja tumorske promjene u medijastinumu.

"Potom je od S.J. uzet uzorak tumorskog tkiva i na osnovu analize tog uzorka koju je radio ljekar patolog zaposlen u KCCG postavljena je dijagnoza „adenokarcinom (HG3, NG2)”. Upućen je da se po prispijeću PH nalaza javi na konzilijum za bolesti pluća u JZU „Dr Jovan Bulajić” u Brezoviku, radi donošenja odluke o modalitetu daljeg liječenja", naglasili su oni.

S.J. nije otišao na konzilijum, već je samoinicijativno, bez uputa nadležnog fonda, otišao na liječenje u Njemačku, gdje je na Klinici u gradu Flensburgu konstatovana dijagnoza „klasični Hočkinov limfom” IIIb, mediastilni tumor, od koga je kasnije liječen i izliječen.

Troškove liječenja u Njemačkoj u iznosu od 25.380,83 eura snosio je sam tužilac.

"Nakon završenog liječenja, podnosilac je, radi refundacije troškova liječenja, pokrenuo upravni postupak, a potom i upravni spor. Upravni organi i Upravni sud smatrali su da se, u konkretnom slučaju, nije radilo o hitnoj medicinskoj pomoći licu koje se zateklo u inostranstvu, a koja se nije mogla odložiti do povratka u Crnu Goru. Podnosilac je dalje pokrenuo građanski postupak pred Osnovnim sudom u Podgorici tužbom radi naknade materijalne i nematerijalne štete KCCG. Osnovni sud je odbio tužbu, a Viši sud je potvrdio presudu. Osporenom presudom Vrhovnog suda Crne Gore, revizija podnosioca je odbijena, kao neosnovana", navodi se u odluci.

Cjelokupnu odluku možete pogledati ovdje.

Portal Analitika