Kultura

Završena dvodnevna manifestacija Dani Dragana Radulovića

Rundek: Kako je mladima koji proživljavaju djetinjstvo i mladost na distanci i s maskama

Sinoć je, u Kuslevovoj kući, završena dvodnevna Manifestacija "Dani Dragana Radulovića" u organizaciji Sekretarijata za kulturu i sport Glavnog grada Podgorica.

Rundek: Kako je mladima koji proživljavaju djetinjstvo i mladost na distanci i s maskama Foto: PG Biro
Portal AnalitikaIzvor

Manifestacija je završena razgovorom s dobitnicom nagrade koja nosi Radulovićevo ime i prvi put se dodjeljuje, Melitom Rundek za knjigu "Slučaj Mirkovog brata".

Sa dobitnicom nagrade razgovarala je Valentina Radulović.

Radulović je na početku podsjetila da je iza spisateljice Rundek 27 književnih naslova, od kojih 23 namijenjena djeci i mladima, kao i veliki broj književnih nagrada. Govoreći o nagrađenoj knjizi, istakla je izvjesnu sličnost između djela Radulovića i Rundekove - posebno senzibilitet prema djeci, njihovim ličnostima i potrebama, te prema karakteristikama njihovog odrastanja.

Rundek, smatra Valentina Radulović, iskazuje poseban asertivni odnos prema problemima koji muče mlade tokom njihovog odrastanja. Teme kojih se dotiče u svojim djelima su teške i bolne, kaže, navodeći nasilje nad djecom, alkoholizam, droge, kao i seksualno zlostavljanje. 

Rundek je takvu tematsku preokupiranost pojasnila time što sa djecom puno komunicira i osluškuje koji su njihovi problemi, način na koji žive i razmišljaju, pa to i pokušava prikazati u svojim djelima. 

"Knjiga "Slučaj Mirkovog brata" je priča o ljubavi adolescenata, ali i priča o ljubavi koja je nastala u jednom specifičnom pandemijskom periodu, kad nam je najviše i trebalo ljubavi, kazala je. Zadnje dvije godine živjeli smo u vremenu bez rukovanja, grljenja i poljubaca, na distanci od dva metra. Lako je nama starima koji smo se 100 puta zaljubili, ali kako je djeci i mladima koji proživljavaju djetinjstvo i mladost na distanci i s maskama", postavila je pitanje Rundekova.

Posebno je potencirala slučaj glavnog lika u svom romanu - Mirka, koji, iako genijalan i pun vrlinama, biva stigmatiziran od prosječne populacije. Zanemarujemo, kako je rekla, da baš ta genijalna djeca mogu biti odbačena u svojoj sredini, te da se samo treba sjetiti Tesle, Galileja koji su proglašavani čudacima, neobičnima, i upravo zbog takvog nerazumijevanja život im je bivao nepodnošljiv.

"Dakle, u ovom djelu ja skrećem pažnju na pojedinca koji se mora uklopiti u sredinu, jer se genijalnost i dobrota u današnjem nesavršenom svijetu tretiraju kao devijacija", naglasila je Rundek.

Knjigu Melite Rundek "Slučaj Mirkovog brata" objavila je zagrebačka izdavačka kuća "Ljevak".


Portal Analitika