Osnovna škola „Vladislav Ribnikar“ u Bijelom Polju dobila je unaprijeđene uslove za boravak i rad učenika i nastavnog osoblja nakon uspješno okončane energetske rekonstrukcije objekta, realizovane u okviru projekta „Promocija energetske efikasnosti u javnim zgradama Crne Gore“ (PEEPB), koji sprovodi Ministarstvo energetike I rudarstva Crne Gore.
Kako je saopšteno iz Ministarstva energetike, radovi su sprovedeni kroz Regionalni program energetske efikasnosti za Zapadni Balkan (REEP), uz finansijsku podršku Evropske unije I Njemačke razvojne banke (KfW), te uz doprinos Vlade Crne Gore.
Tim povodom, ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović posjetio je, zajedno sa ministarkom prosvete, nauke i inovacija AnđeloJakšić- Stojanović, ovu školu gdje su razgovarali sa upravom i nastavnicimao značaju investicije za čitav grad.

„Kroz projekat PEEPB pokazujemo da zelena tranzicija nisu samo brojke i strateški dokumenti, već konkretna ulaganja koja mijenjaju svakodnevni život građana. Posebno nam je važno što se ovakvi projekti realizuju na sjeveru Crne Gore, gdje ulaganja u javnu infrastrukturu imaju dodatnu vrijednost za lokalne zajednice i kvalitet života naših građana, počev od najmladjih”, kazao je Šahmanović.
On je istakao da energetska rekonstrukcija OŠ „Vladislav Ribnikar“ donosi toplije i prijatnije učionice, manje troškove za energiju i bolje uslove za učenike i nastavnike.
“To je ulaganje u našu djecu, njihovo obrazovanje i budućnost zajednice u kojoj odrastaju. Ovdje ne stajemo.Nastavićemo da unapređujemo javne objekte širom Crne Gore, jer vjerujemo da svaka škola, javna ustanova i zdravstvena ustanova zaslužuju da budu sigurniji, energetski efikasniji i kvalitetniji prostori za život i rad. Upravo tako gradimo održiviju i odgovorniju Crnu Goru,korak po korak, od jedne do druge lokalne zajednice“, naveo je Šahmanović.
Ministarka prosvjete, nauke i inovacija, prof. dr Anđela Jakšić-Stojanović, istakla je tim povodom da će rekonstruisani objekat JU OŠ “Vladislav Sl. Ribnikar” u Rasovu u Bijelom Polju obezbijediti mnogo bolje i savremenije uslove za obrazovanje učenika i rad naših nastavnika.

“Drago mi je što su, u saradnji sa Ministarstvom energetike i rudarstva i Ministarstvom javnih radova, alii uz podršku naših međunarodnih partnera, u Bijelom Polju napravljeni značajni pomaci kada je u pitanju obrazovna infrastruktura, što nas obavezuje da u narednom periodu nastavimo istim tempom i novim projektima obradujemo građane Bijelog Polja”, kazala je Jakšić-Stojanović.
Rekonstrukcija je obuhvatila sklop mjera koje odgovarajustandardima energetske efikasnosti EU. Izvršena je strukturna sanacija objekta, uključujući obnovu krovnih konstrukcija i hidroizolacije te sanaciju fasade. U oblasti energetske efikasnosti sprovedene su termoizolacija spoljnih zidova, poda i krovne konstrukcije, zamjena dotrajalih jednokrilnih prozora i vrata novom visokoizolativnom stolarijom, te modernizacija sistema grijanja i hlađenja uz prelazak na ekološki prihvatljivije izvore energije. Ugrađena je LED rasvjeta, a sanitarni čvorovi su rekonstruisani uz poštovanje standarda pristupačnosti za osobe s invaliditetom.
“Završetak radova na OŠ „Vladislav Ribnikar“ potvrđuje da projekat PEEPB istovremeno djeluje na više lokacija i isporučuje rezultate. Zajedno sa OŠ „Risto Ratković“, čiji su radovi počeli u septembru 2025, Bijelo Polje sada broji dvije potpuno rekonstruisane škole u okviru istog klastera”, kazali su iz Ministarstva.

Projekat PEEPB do sada je uspješno završio renovaciju sedam škola u Kotoru, Nikšiću, Podgorici, Cetinjeu i Baru šro je, dodaju rezultiralo uštedom energije od prosječno 59%, smanjenje emisija CO₂ za prosjecno 69% — oko 1.400 tona godišnje te poboljšanjem uslova učenja i rada za oko 5.627 učenika i zaposlenih.
“Ukupna investicija u tih sedam škola iznosi oko 16,4 miliona eura. Renovirane su OŠ „Njegoš“ u Kotoru, Srednja ekonomsko-ugostiteljna škola i zgrada Univerziteta DIF u Nikšiću, Gimnazija „25. maj“ u Podgorici, OŠ „Lovćeski partizanski odred“ u Cetinju, OŠ „Srbija“ i OŠ „Jugoslavija“ u Baru te Gimnazija i Srednja likovna škola „Petar Lubarda“ na Cetinju”, navode iz Ministarstva.

Promocija energetske efikasnosti u javnim zgradama Crne Gore“ (PEEPB) projekat je koji Ministarstvo energetike i rudarstva Crne Gore sprovodi od decembra 2019. godine, kao dio Regionalnog programa energetske efikasnosti za Zapadni Balkan (REEP). Projekat finansiraju Njemačka razvojna banka (KfW) kreditom od 45 miliona eura i Evropska unija grantom od 4,785 miliona eura, uz sopstveni doprinos Crne Gore od 10 miliona eura — ukupne vrijednosti oko 60 miliona eura. Cilj projekta je energetska rekonstrukcija i modernizacija do 20 javnih zgrada ukupne površine oko 80.000 m². Projekat se planira okoncati do decembra 2027. godine, a procjenjuje se da će godišnje donijeti uštede od oko 7.616 MWh energije i smanjenje emisija CO₂ za oko 4.171 tonu.
Regionalni program energetske efikasnosti na Zapadnom Balkanu (REEP) ključni je instrument Evropske unije za zelene investicije u regionu, pokrenut 2013. godine u saradnji sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) i Njemačkom razvojnom bankom (KfW). U okviru programa, 540 javnih zgrada širom Zapadnog Balkana biće ili su već obnovljene prema unapređenim standardima energetske efikasnosti. Od 2013. godine, REEP je generisao uštede energije od 1.220 GWh godišnje i doprinio izbjegavanju emisija od 730.000 tona CO₂. REEP je prepoznat u Ekonomskom i investicionom planu Evropske komisije za Zapadni Balkan kao jedan od vodećih projekata u okviru inicijative „Talas renoviranja“ u investicionom prozoru „Čista energija“.










