- Uspješan završetak ovog projekta je veoma značajan za Opštinu Bar jer je priveden kraju prvi IPA projekat u kojem smo učestvovali kao partneri. Važnost ovog projekta je tim veća jer je obuhvatio dvije nama veoma bitne oblasti: poljoprivredu i turizam. Stečena iskustva će nam omogućiti da budemo još uspješniji u narednim, mnogo većim projektima koji nas očekuju kada Crna Gora pristupi EU – kazala je Sanja Stanišić, savjetnica predsjednika Opštine Bar za međunarodnu saradnju i odnose sa javnošću.
Projekat je bio namijenjen razvoju turističke ponude regiona i jačanju saradnje primorskih gradova Crne Gore i Dubrovačko-neretvanske županije u Hrvatskoj. Ukupna vrijednost iznosila je 480.000 eura, crnogorski partneri su imali na raspolaganju 250.000 eura, a hrvatski 230.000 eura. EU je finasirala ovaj projekat sa 386.000 eura, dok su preostali dio novca obezbijedili sami učesnici. Vodeći partneri bili su kancelarija holandske razvojne organizacije SNV u Crnoj Gori i Hrvatski centar za poljoprivredu, hranu i selo, a partneri su bili Opština Bar, Udruženje maslinara Bar i Udruženje maslinara „Boka“, te Zajednica maslinara i Regionalna razvojna agencija iz Dubrovačko – neretvanske županije.
Sadetin Peričić, sekretar Društva maslinara Bara, istakao je višestruki značaj projekta, prije svega zbog formiranja panela senzorskih ocjenjivača maslinovog ulja, nabavke mobilijara, povezivanja kolega iz Bara i Boke, te početka saradnje sa hrvatskim maslinarima. On je istakao da domaći maslinari kao mali proizvođači svoje maslinovo ulje moraju da plasiraju kroz turističke aktivnosti.
Predrag Janković, šef podgoričke kancelarije SNV, naglasio je da je cilj projekta bio da se poboljša kvalitet turističkih destinacija uvođenjem u prekograničnu turističku ponudu maslinarstva zasnovanog na autentičnoj proizvodnji maslinovog ulja, tradiciji i kulturi. Janković je dodao da projekat ne završava danas, “ovo je faktički samo kraj prve faze”.
- Održano je više radionica koje su imale dva aspekta-da ljudi nauče što više i da se što bolje upoznaju. Rekonstruisan je mlin u Pelinovu kod Tivta, ambijentalno se uređuje starobarska pijaca, postavljene su 22 informativne table u Baru i u Boki, u Dubrovniku je formirana posebna seritifikovana laboratorija koju ćemo zajednički koristiti - rekao je Janković.
Ćazim Alković, vođa crnogorskog panela za senzorsko testiranje maslinovog ulja, istakao je da je ova grupa formirana zbog kategorizacije maslinovih ulja, “jer nije dovoljna samo hemijska, već mora i senzorska analiza”.
- Bar ne može zamisliti svoju turističku ponudu bez Stare masline, 100.000 maslinovih stabala i maslinovog ulja. Kroz projekat smo dobili i kvalitetan propagandni materijal koji ćemo distribuirati u našim biroima i na sajmovima - kazala je Neda Ivanović, direktorka barske Turističke organizacije.
U ovom trenutku Opština Bar realizuje još dva IPA projekta, jedan koji ima za cilj poboljšanje energetske efikasnosti i jedan koji se bavi unapređenjem prikupljanja i odvoza otpada na otpada u seoskim i prigradskim područjima.