Politika

Izmjene Zakona o državnim službenicima

Zastiđe od Zakona zbog revanšizma i funkcija po dubini

Kada je premijer Zdravko Krivokapić odabrao 2. decembra jednovjerne ministre, a potom najavio da javna uprava treba da bude otvorena za zapošljavanje svih građana, bilo je jasno da se spremaju krupne promjene u državnoj upravi, pišu Vikend novine.

Zastiđe od Zakona zbog revanšizma i funkcija po dubini Foto: Foto: gov.me/B.Ćupić
Vikend novineIzvor

Šefovi poslaničkih klubova nove vladajuće većine brzo su reagovali. Već 11. decembra predali su skandaloznu prvu verziju izmjena i dopuna Zakona o državnim službenicima i namještenicima, kojom su praktično oborili sve kriterijume za zapošljavanje u javnoj upravi. Plus uveli su mogućnost da se njihovi aktivisti mogu zaposliti u državnoj upravi iako je pokrenut krivični postupak protiv njih.

Cilj je više nego jasan: postaviti svoje partijske aktiviste, simpatizere i pristalice na bitne funkcije po dubini. Takvu namjeru im ne bi niko zamjerio da u izmjenama zakona nema odredbi koje su krajnje revanšističke, antievropske, nelogične, ponižavajuće i koje se kose sa zdravim razumom.

Da nova vlast ima revanšističke namjere svjedoči član 208 zakona, koji kruži internetom, po kome direktoru policije, kao i licima koja vrše poslove visokog rukovodnog kadra, kao i vršiocima dužnosti, u MUP-u i policiji prestaje mandat danom primjene ovog zakona.

Više je nego jasno da je ovaj član zakona i politički motivisan jer se uopšte ne ulazi u kvalitet rada nosilaca tih funkcija, niti se traže dokazi da je neko od njih politički instrumentalizovan.

Očigledno je da su izmjene zakona pisane radi revanšističkog obračuna sa rukovodećim kadrom koji nije po volji novoj većini. No, to nije sve.

PONIŽAVAJUĆE ODREDBE

Skandaloznim prvobitnim izmjenama i dopunama Zakona o državnim službenicima i namještenicima predviđeno je da šef ili načelnik može imati manje godina radnog iskustva od svog podređenog, koji ima nižu startnu platu od 120 eura, što je klasična politizacija i urušavanje principa profesionalizacije.

Predstavnici vladajuće većine su u prvobitnom materijalu potpuno anulirali radno iskustvo na rukovodećim položajima u Upravi carina, Poreskoj upravi, Upravi za statistiku, Upravi za nekretnine i brojne druge.

Oni su otišli i korak dalje, jer po prvoj verziji zakona nije bitno radno iskustvo na funkcijama kao što su sekretar ministarstva i generalni direktor u ministarstvu, pomoćnik starješine organa uprave, pomoćnik direktora Fonda PIO, Fonda zdravstva, Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, Fonda rada i dr. Takođe, radno iskustvo se briše kao jedan od uslova za izbor ekspertsko-rukovodnog kadra načelnik, rukovodilac, glavni inspektor.

“I ne samo da su izbrisali rukovodno iskustvo, nego su i drastično smanjili broj godina radnog iskustva potrebnih za izbor na važne i zahtjevne pozicije. Recimo kod starješine organa sa postojećih devet na pet, visokorukovodnog kadra sa osam na tri, ekspertskorukovodnog kadra sa pet, odnosno sedam godina na dvije”, upozoravao je sredinom decembra javnost poslanik SD-a Boris Mugoša.

NELOGIČNE I ANTIEVROPSKE IZMJENE

U prvobitnim izmjenama bilo je i velikih nelogičnosti: uslovi za izbor sekretara ministarstva, pomoćnika ministra ili pomoćnika direktora uprave izjednačeni su sa daleko nižim po rangu samostalnim savjetnikom.

Po njihovom rješenju, direktor Uprave carina, Poreske uprave, Uprave za statistike i svih drugih uprava može da ima samo pet godina radnog iskustva, a pomoćnik ministra ili pomoćnik direktora uprave samo tri godine radnog iskustva, bez obzira gdje je u državnom ili privatnom sektoru i na kojim pozicijama do tada radio.

“Veoma važan segment predloženih izmjena i dopuna Zakona tretira i status vršioca dužnosti starješine organa uprave i lica koje vrši poslove visokog rukovodnog kadra, gdje su takođe degradirane preporuke EU i civilnog sektora u pravcu sprečavanja dodatne arbitrarnosti i neprimjerenog političkog uticaja prilikom određivanja vršilaca dužnosti”, podvukao je Mugoša.

Izmjene zakona su toliko bile nakaradne da ih je kritikovala vlastima naklonjenja Evropska komisija.

“Evropska komisija je spremna da obezbijedi dalje smjernice za poboljšanje trenutnog nacrta izmjena i dopuna Zakona o javnim službenicima kako bi se osigurala efikasnost javne uprave u Crnoj Gori koju vode visokostručni, depolitizovani državni službenici koji su u stanju da sprovedu dugo očekivanu reformsku agendu države” saopštila je portparolka EK Ana Pisonero Hernandez.

Ona je otišla korak dalje i dodala da su “depolitizovane i stručne javne institucije od najveće važnosti za efikasnu, nezavisnu, transparentnu i uslužno orijentisanu javnu upravu, koja uživa povjerenje javnosti”.

PREDLOŽENE IZMJENE IZMJENA

Zbog velikog pritiska javnosti i uvidjevši da je vrag odnio šalu, šefovi poslaničkih klubova su prije dva dana predali Skupštini ukupno pet amandmana odnosno “izmjene izmjena” Zakona o državnim službenicima i namještenicima.

Prvim amandmanom na predložene izmjene i dopune Zakona o državnim službenicima i namještenicima tražili su da za starješinu organa uprave može biti imenovana osoba koja ima Vlll nivo kvalifikacije obrazovanja i najmanje tri godine radnog iskustva na poslovima rukovođenja ili pet godina radnog iskustva na drugim poslovima.

Predlagač je podnio i amandman po kojem osoba koja obavlja poslove iz kategorije visoki rukovodni kadar mora imati VIII nivo kvalifikacije obrazovanja i najmanje dvije godine radnog iskustva na poslovima rukovođenja ili pet godina radnog iskustva.

“Prihvatanjem ovog amandmana, kako je naveo predlagač, ne dovode se u pitanje ciljevi zbog kojih se predlaže liberalizacija kadrovske politike javnog sektora ubrzanje reformskog procesa, depolitizacija, profesionalizacija, kadrovska konkurentnost, otvorenost državne uprave za kadrove van struktura sistema uprave, otvaranje mogućnosti da na rukovodeća mjesta u organima državne uprave mogu biti postavljeni stručni kadrovi koji dolaze van tog sistema” objavila je Pobjeda.

Skinut sa dnevnog reda Zakonodavnog odbora

Ovaj zakon, odnosno njegove izmjene, između ostalog bio je juče na dnevnom redu prve sjednice Zakonodavnog odbora. Na predlog poslanice SDP-a Draginje Vuksanović Stanković ovaj zakon je privremeno skinut sa dnevnog reda.

Međutim, malo ko sumnja da će vladajuća većina odustati od pokušaja da zakon pogura do plenuma Skupštine.

Zakon je i nakon izmjena nakaradan, pa bi sve osim povlačenja izmjena zakona bila duboko politizovana, revanšistička i antevropska priča.

Portal Analitika