Region

Prodaja Geneks kule u Beogradu za 20 miliona eura otkriva da veze vladajućih struktura u Srbiji sa klanom Veljka Belivuka nijesu prekinute

„Zapadna kapija Beograda“ prodata saradniku Velje Nevolje i Peconija

Zvanično nije poznato da li je ALSU prije prodaje Geneks kule Kajmakoviću provjeravala porijeklo novca kojim je zgrada kupljena

„Zapadna kapija Beograda“ prodata saradniku Velje Nevolje i Peconija Foto: Mportal
M portalIzvor

Medijska mašinerija Aleksandra Vučića u Srbiji i regionu već mjesecima zamajava javnost tumačenjem izjava sa suđenja grupi Veljka Belivuka, posebno glavnog svjedoka saradnika u ovom procesu, Srđana Lalića. Lalićevim izjavama sa suđenja bavio se čak i Vučić lično, tvrdeći da on "spasava sebe govoreći istinu". Vučićeva izjava se odnosila na Lalićev iskaz o tome kako je Belivukova grupa, po nalogu vođe kavačkog klana Radoja Zvicera pripremala jedan od mnogobrojnih navodnih atentata na predsjednika Srbije, i to uz pomoć pojedinih agenata crnogorske Agencije za nacionalnu bezbjednost, što je Vučić posebno naglasio kao najvažniji detalj Lalićevog iskaza.Naravno, sve to prate izjave Vučića i funkcionera njegove Srpske napredne strane o „beskompromisnoj borbi protiv organizovanog kriminala“ i „razotkrivanju svih poslova Belivukove grupe i kavačkog klana“.

Međutim, svega nekoliko dana nakon Lalićevog iskaza i Vučićevog zastupanja Lalića, srpskaAgencija za licenciranje stečajnih upravnika (ALSU) prodala je Geneks kulu, jedan od simbola Beograda – osobi koja je prema sumnjama istražitelja prala novac za Veljka Belivuka. "Zapadnu kapiju Beograda", kako popularno nazivaju Geneks kulu, kupio je Aleksandar Kajmaković, poznat kao Aca Bosanac, preko svoje firme "Eureka bar" za 20 miliona eura.Geneks kula je od 2021. godine zaštićeno kulturno dobro.

Zvanično nije poznato da li je ALSU prije prodaje Geneks kule Kajmakoviću provjeravala porijeklo novca kojim je zgrada kupljena.

PRIVOĐENJE I SASLUŠANJE ZBOG POSLOVA SA BELIVUKOM

Kajmaković je privođen i saslušavan u svojstvu građanina u februaru 2021. godine, nakon hapšenja Belivukove grupe, u sklopu istrage o finansijskom poslovanju vođe navijačke grupe „Principi“. Ukratko, sumnja se da je Kajmaković preko brojnih popularnih lokala koje drži u Beogradu prao novac za Belivuka, ali i da je bio samo fiktivni vlasnik nekih lokala, te da je na svoje ime otvarao firme preko kojih je Belivuk prao novac. U njegovom vlasništvu suTemperament, hotel i noćni klub Casina, Boutique 1, 2 i 3, Kod konja, popularne skadarlijske kafane Dva goluba, Zlatni bokal, Tri šešira, potom kabare klub La Fayette i drugi.

Prema pisanju srpskih medija, Kajmaković je davao iskaz policiji čitava tri sata, objašnjavajući svoje veze sa Belivukom, ali i sa Dijanom Hrkalović, bivšom državnom sekretarkom MUP-a Srbije, koja se sumnjiči da je pripadnica Belivukove grupe i da je zloupotrebnom službenog položaja ometala istrage protiv njega i ostalih pripadnika klana.

„Novosti“ su tada pisale da je Kajmaković u poslovnim odnosima sa Belivukom i Markom Miljkovićem i da su zajedno ulagali pare u prijestoničke lokale, kao i da se u vezi sa tim pronađena dokumentacija prilikom pretresa objekata koje su koristili članovi Belivukove grupe.

Kajmaković je tada policiji kazao da ga je sa Belivukom povezao Slaviša Kokeza, bivši predsjednik Fudbalskog saveza Srbije, koji ga je navodno ubjeđivao da obezbjeđenje svojih lokala prepusti navijačima FK "Partizan“, kojima pripada i Belivukova grupa „Principi“. Slaviša Kokeza je dugo godina bio jedan od najbližih saradnika Aleksandra Vučića i visoki funkcioner njegove Srpske napredne stranke. On je takođe saslušavan krajem februara 2021. upravo zbog Kajmakovićevih navoda da ga je Kokeza povezao sa Belivukom. Mjesec dana nakon saslušanja Kokeza je podnio ostavku na mjesto predsjednika FSS i od tada se ne zna ništa o njemu. Ipak, firme „Prointer web“ i „Prointer sistem“ koje su povezane sa njim, od 18. januara 2022. godine do 9. januara 2023. dobile su čak 39 poslova od državnih preduzeća i institucija u vrijednosti od oko 13,69 miliona evra (bez PDV), pišu srpski mediji.

VEZE SA KOKEZOM I DIJANOM HRKALOVIĆ

Kajmaković je policiji kazao da ga je Kokeza 2016. godine više puta kontaktirao i ubjeđivao da obezbeđenje “Kasine” preuzmu navijači FK „Partizan“. „Rekao mi je da imaju najbolje obezbjeđenje, da mogu da spriječe da dolaze kriminalci i da neće biti problema ni sa navijačima“, navodono je kazao tokom saslušanja. On je saopštio i da se sa Dijanom Hrkalović sastajao nekoliko puta u njegovom lokalu „Butik 3“, te da mu je pomogla da riješi konflikt sa Darkom Elezom, osuđivanim bosanskim kriminalcem koji se dovodi u vezu sa Belivukom.

Kajmaković je saopštio i da je Dijanu Hrkalović pitao za racije u njegovim lokalima, poslije kojih je ostajao polomljen inventar, a ona ga je pitala „da li je saradnik Alena Kožara iz Crne Gore (jednog od vođa škaljarskog klana koji je ubijen 2020. u Grčkoj), jer je on državni neprijatelj. Ja sam rekao da nisam i da ga ne poznajem. Kazala je da mi vjeruje“, navodno je kazao

Kajmaković i dodao da nakon toga više nije imao racije u lokalima.

Takođe, Kajmaković je tokom 2020. godine više puta snimljen okolnim kamerama kako dolazi na stadion FK „Partizan“ u Humskoj ulici, u takozvani „Belivukov bunker“, koji su pripadnici kriminalne grupe koristili za proslave i sklapanje poslova.

„DESNA RUKA“ VLASNIKA TELEVIZIJE HEPI

Kajmaković se dovodi u vezu i sa kontroverznim biznismenom Peconijem, Predragom Rankovićem, neformalnim vlasnikom televizije „Hepi“, i važi za njegovog najbližeg saradnika. Naime, kada je 2017. godine Željko Rutović izrešetao Predraga Rankovića Peconija u beogradskom hotelu „Prag“, otkriveno je da je povod za pucnjavu bila kupovina restorana „Venecija“ u Zemunu. Za restoran su bili zaintresovani Peconi, Rutović i Joca Amsterdam. Peconi je želio da uzme „Veneciju“, a kupovina je trebalo da ide upravo preko Aleksandra Kajmakovića.

Kada je Kajmaković saslušan zbog veza sa Belivukovom grupom, „Insajder“ je objavio da je prema dostupnim registrima on vlasnik firme „Eureka Bar“ koja u svom vlasništvu ima firmu „City port“, registrovanu za djelatnost reklamnih agencija, a koja je sada krajnji vlasnik Ugostiteljskog preduzeća „Stari grad“. U sastavu „Starog grada“ su, između ostalog, hotel „Kasina“ na Terazijama, kafić „Butik“ na centralnom trgu kod Knez Mihajlove ulice, kao i nekoliko kafana u Skadarliji: „Tri šešira”, „Dva goluba” i „Zlatni bokal”. Firma „City port“ registrovana je na istoj adresi gdje i televizija „Hepi“. Inače, prethodni vlasnik preduzeća „Stari grad“ je akcionarsko društvo „Invej“, u okviru kojeg posluju mnogobrojna preduzeća, a koje se povezuje sa Predragom Rankovićem Peconijem, vlasnikom TV „Hepi“. Ime Predraga Rankovića kao vlasnika „Inveja“ zvanično se ne pominje, već je u registrima upisan Srđan Sredojević.

Kajmaković se na meti atentatora našao 2002. godine u Budvi, tačnije 11. avgusta u 5 ujutru. U njegov „Mercedes CLK 230“ sa kruševačkim tablicama bila je podmetnuta bomba velike razorne moći koja je postavljena zbog neraščišćenih računa u Sarajevu.

Portal Analitika