Poslije posjete prostoriji u kojoj su bile infracrvene kamere, dobila je slike na kojoj je vidjela da joj je jedna dojka drugačije boje.
Ubrzo je zakazala i pregled kod ljekara koji je potvrdio da je zaista bolesna.
Tada je otkrila da infracrvene kamere mogu da se koriste u otkrivanju raka.
Prva faza raka dojka
Tokom termografije, koja se naziva i termičko snimanje koristi se posebna kamera koja mjeri temperaturu kože na površini dojke.
Ovaj neinvazivni test nema nikakvo štetno zračenje.
Ćelije raka rastu brzo i brzo se razmožavaju. Protok krvi i metabolizam su brži ukoliko rak postoji u organizmu, zbog čega i temperatura kože raste.
Gil koja radi kao zamijenik finansija na univerzitetu prisjeća se posjete muzeju.
„Posjetili smo dvorac u Edinburgu i pri povratku smo svratili do muzeja. Naišli smo na sobu sa infracrvenom kamerom i odmah ušli. I kao sve ostale porodice mahali smo i gledali kako nas kamera prikazuje", kaže ona.
„Dok smo gledali slike primjetila sam da na lijevoj dojci imam neku mrlju. Bilo mi je malo čudno, pa sam pogledala fotografije ostalih i vidjela da nemaju takvu mrlju. Fotografiju sam ponijela sa sobom", prisjeća se Gil.
Muzej joj je promijenio život
Nekoliko dana kasnije, kada se vratila kući i prelistala fotografije sa izleta, naišla je na onu iz muzeja.
Na Guglu je pronašla veliki broj tekstova o raku dojke koji može biti otkriven infracrvenom kamerom.
Ubrzo je otišla na pregled na kome je ustanovljeno da je u prvoj fazi raka dojke.
Nakon toga imala je dvije operacije, uključujući i mastektomiju. Doktori su joj rekli da nema potrebe za hemioterapijom, nakon operacije.
„Želim da kažem hvala, jer bez kamere nikad ne bih saznala. Ta posjeta muzeju mi je promijenila život", rekla je Gil.
Infracrvena kamera je postavljena 2009. godine i velika je atrakcija u Edinburgu.
Uprava muzeja: „Dirnuti smo"
Endrju Džonson, generalni direktor Muzeja iluzija i Kamera Obskura kaže da oni nijesu mogli da pretpostave da kamera ima ovaj potencijal.
„Dirnulo nas je kada nas je Bal pozvala i rekla što joj se dogodilo, posebno što je rak dojke, nažalost i meni blizak i nekim članovima našeg tima.
Nevjerovatno je da je Bal primjetila drugačiju boju na slici i odlučila odmah da djela. Želimo joj brz oporavak i nadamo se da ćemo je ponovo vidjeti u našem muzeju sa porodicom", rekao je Džonson.
Doktorka Trejsi Gilis kaže da se u prošlosti kamera za termičko snimanje koristila u otkrivanju raka, ali da nikada nije postala alatka za skrining.
„Rana dijagnoza karcinoma dojke daje mogućnost da se rak izliječi. Svaka žena koja je dobila poziv za pregled treba da ode, a sve one koje su zabrinute za svoje zdravlje, a nijesu dobile poziv, neka se jave ljekaru", kaže Gilis.