Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Zabranjena putovanja iz CG u Italiju, Španiju, Iran, preporučuje se prekid većih javnih okupljanja

Pres konferencija Ministarstva zdravlja i IJZ

Zabranjena putovanja iz CG u Italiju, Španiju, Iran, preporučuje se prekid većih javnih okupljanja

U Crnoj Gori još uvijek nema zaraženih koronavirusom, ali zbog pogoršane epidemiološke situacije u svijetu crnogorsko Ministarstvo zdravlja donijelo je set preventivnih mjera i uvelo pooštrenu kontrolu.

Zabranjena putovanja iz CG u Italiju, Španiju, Iran, preporučuje se prekid većih javnih okupljanja Foto: Portal Analitika
N.B.
N.B. Autor
Izvor

Uveden je novi set mjera kako bi se spriječila pojava koronavirusa u Crnoj Gori.

“Zabrana su putovanja u najviše pogođena područja, u Italiju, Španiju, Kinu, Iran i Južna Koreju. Zabrana ulaska stranaca iz istih zemalja. Crnogorski državljani koji su se vratili iz navedenih zemalja moraju biti u kućnom karantinu dvije nedjelje. Odlaže se odlazak ekskurzija u inostrantsvo. Sportski događaji da budu bez publike. Pooštrena granična kontrola iz zemalja koje imaju potvrđene slučajeve. Svi zaposleni u zdravstvu bez odlaska na odmore ili usavršavanje u inostranstvo do daljnjeg”, naveo je ministar zdravlja, Kenan Hrapović.

Iz IJZ ističu da državi prijeti gotovo izvjesna pojava korona virusa.

“Svi sa respiratornim problemima da ne dolaze u bolnicu već da pozovu doktore telefonom, doktori će ih posjetiti kod kuće. Preporučuje se prekid većih javnih okupljanja”, ističe Hrapović.

Hrapović je istakao da je iz Montefarma naručeno preko 400.000 hirurških maski.

Na pitanje novinara, ministar zdravlja je istakao da su u Crnoj Gori spremne lokacije za karantin, koje će na sjednici Vlade u četvrtak biti razmatrane.

Pod nadzorom 371 osoba u Crnoj Gori:

Epidemiolog, Senad Begić je istakao da borba protiv novog korona virusa nije dužnost samo zdravstvenog sistema, vec i lične društvene odgovornosti, te da je Italija zabilježila 97 smrtnih slučajeva u posljednja 24 sata. .On je kazao i da se pod nadzorom nalazi 371 osoba u Crnoj Gori.

"Broj testiranih osoba je 39, ta brojka spram broja stanovnika je mnogo veća stopa nego u državama u okruženju. Nijedan sistem bez angažovanja cijelog društva ne može izaći na kraj sa novim virusom. Maske za zdrave osobe bez simptoma nemaju nikakav učinak u sprječavanju obolijevanja, ona ima smisla ako je koristi zaražena osoba jer se na taj način zaražene kapljice šire na manju površinu", objašnjava on.

On dodaje da su većina osoba pod nadzorom državljani Crne Gore.

Begić je pojasnio da zaštitna maska ima efekta kod osoba koje imaju simptome, te dodao da je to jako bitna stvar.

“Neopravdana kupovina maski u zemljama koje je pogodio koronavirus dovela je do toga da one nedostaju onima kojima najviše trebaju”, kazao je Begić.

Čim se virus otkrije obavijestiće javnost:

Direktor Instituta za javno zdravlje, Boban Mugoša je istakao da je 29.000 ljudi pobjeglo iz Milana kada je najavljeno zatvaranje grada u karantin, bojeći se virusa.

"Najgore što može da nam se desi jeste da kao u Italiji ne znamo ko je nulti slučaj i koje je sve kontakte imao. Svi koji dolaze iz zaraženih područja, posebno iz Sjeverne Italije da se jave na graničnim prelazima", kaže Mugoša.

Ističe da će čim otkriju virus svi mediji odmah biti obaviješteni.

"Pored svih mjera teško možemo izbjeći importaciju virusa. Građani da poštuju preporuke. Lakše nam je da opserviramo slučaj po slučaj, jer ukoliko se pojavi 10 ili 50 slučajeva odjednom, to će nam vrlo teško pasti, ali i za to imamo pčanove", navodi on.

Ijz trenutno raspolaze sa dovoljnim brojem testova.

"Trenutno, jer sve teže dolazimo do novih testova. Imamo oko 800 testova, iz SAD-a nam pristiže 1000 testova. Najavljena je i pomoć SZO, tako da bi uskoro trebali imati 3000 testova. Uzima se bris nosa i grla, ako je jedan uzorak završi se za dva do četiri sata, ako ih je više, npr 10 onda je potrebno i pet sati", objašnjava on.

Portal Analitika