Društvo

"Odgovornost za prošlost"

Za sukobe devedesetih najviše krive strane sile i nacionalizam

Svaki peti građanin smatra da su odgovorne političke elite koje su pokrenule ratove, dok 9,4 odsto ispitanika krivi Srbiju i srpski nacionalizam.

Za sukobe devedesetih najviše krive strane sile i nacionalizam Foto: Ilustracija/Cazin.net
Agencija MinaIzvor

Skoro polovina mladih do 21 godine smatra da se u Crnoj Gori malo govori o ratnim događajima iz 90-ih, pokazalo je istraživanje koje je uradio CEDEM za potreba Inicijative mladih za ljudska prava (IYHR).

Istrazivanje je urađeno u okviru projekta "Odgovornost za prošlost" koji implementira IYHR, a koji su podržali Evropska unija i Ministarstvo javne uprave.

Istraživanje je, kako je saopšteno na konferenciji za novinare, pokazalo da svega 12 odsto ispitanika smatra da se učestalo govori o ratnim dešavanjima.

Najveći broj ispitanika, oko 26 odsto, smatra da su za dešavanja i sukobe 90-ih krive strane sile, 23 odsto smatra da je krivac nacionalizam na svim stranama, svaki peti građanin smatra da su odgovorne političke elite koje su pokrenule ratove, dok 9,4 odsto ispitanika krivi Srbiju i srpski nacionalizam.

Milan Radović iz YIHR-a kazao je da Crna Gora nosi teret ratnih zločina jer nijesu procesuirani svi odgovorni za ratne zločine, osim par najniže rangiranih.

“Niti je utvrđena komandna odgovornost, niti je uspješna reparacija i povratak, niti smo se suočili”, istakao je Radović.

On je podsjetio da se danas obilježava 28 godina od stradanja porodice Klopuh blizu Plužina i da će se za nekoliko dana navršiti četvrt vijeka od genocida u Srebrenici, ali se o tome, kako je naveo, malo zna u Crnoj Gori.

“Znanje o ratnim zločinima je na jako niskom nivou, i uglavnom se odnosi na slučajeve poput Dubrovnika, Morinja ili Bukovice. Međutim, postoje i oni o kojima ni mladi, ali ni stariji, nijesu upoznati da su se uopšte i dogodili, a dogodili su se u Crnoj Gori”, kazao je Radović.

Kako je kazao, Crna Gora je, takođe, aktivno učestvovala i u ratnim dejstvima u regionu i to na razne načine.

“Osim slučajva o kojima se priča, u Cnoj Gori se desilo mnogo zločina. Nažalost, ti ratni zločini su na kraju, kroz prizmu tužilaštva i sudstva, "izgubili“ elemente ratnih zločina”, rekao je Radović.

Istraživanje je urađeno u periodu od 10. maja do 2. juna, na uzorku od 1.100 ispitanika.

Portal Analitika