Kultura

Uprava za inspekcijske poslove izvršila nadzor u producentskoj kući „Meander film“ iz Nikšića

Za nelegalne radove na Žabljaku Crnojevića kažnjeni 4.600 eura

Član 109 Zakona o zaštiti kulturnih dobara propisuje da Uprava za zaštitu kulturnih dobara donosi rješenje kojim nalaže vraćanje kulturnog dobra u prvobitno stanje – navodi se u odgovorima Uprave za inspekcijske poslove

Za nelegalne radove na Žabljaku Crnojevića kažnjeni 4.600 eura Foto: Pobjeda/S. Vasiljević
PobjedaIzvor

Producentska kuća „Meander film“ iz Nikšića kažnjena je sa 4.000 eura, a odgovorno lice u tom pravnom licu sa 600 eura, zbog nelegalnih radova na utvrđenju na Žabljaku Crnojevića. To je rezultat nadzora „Meander filma“ koji je prekjuče obavila inspektorka za zaštitu kulturnih dobara i kulturne baštine, u ime Uprave za inspekcijske poslove.

Podsjetimo, Uprava za zaštitu kulturnih dobara zaustavila je 10. oktobra pripremu scenogarfije za potrebe snimanja crnogorskog dugometražnog igranog filma „Otapanje vladara“, u režiji Ivana Salatića, koju je producentska kuća „Meander film“ izgradila u jednom od objekata na utvrđenju na Žabljaku Crnojevića. Naime, scenografi iz Beograda, koje je angažovao „Meander film“, postavljajući scenografiju za Njegoševu sobu u velikoj mjeri su svojim intervencijama narušili integritet i arhitektonske osobenosti ovog kulturnog dobra koje je pod zaštitom države od 1948. godine.

BEZ PRIJAVE

Iz Uprave za inspekcijske poslove Pobjedi je juče saopšteno da su prilikom nadzora „Meander filma“, 24. novembra, izdata „dva prekršajna naloga u iznosu od 4.000 eura za pravno lice 'Meander film' DOO i 600 eura za odgovorno lice u pravnom licu, jer su sprovodili konzervatorske mjere na nepokretnom kulturnom dobru, bez prijave istih Upravi za zaštitu kulturnih dobara i bez njihove saglasnosti (član 138 stav 1 tačka 6, a u vezi člana 105 stav 1 Zakona o zaštiti kulturnih dobara)“. To je minimalna kazna propisana članom 138 Zakona o zaštiti kulturnih dobara, koji predviđa novčane kazne od 4.000 do 9.000 eura za pravno lice i od 600 do 1.600 eura, odnosno 300 do 800 eura za odgovorno lice u pravnom licu, zavisno od tačke člana 138 Zakona.

- Član 109 Zakona o zaštiti kulturnih dobara propisuje da Uprava za zaštitu kulturnih dobara donosi rješenje kojim nalaže vraćanje kulturnog dobra u prvobitno stanje – navodi se u odgovorima Pobjedi.

Uprava za inspekcijske poslove postupala je po prijavi Uprave za zaštitu kulturnih dobara, koja je nakon obilaska Žabljaka Crnojevića, 11. oktobra, sačinila izvještaj broj 02-284/2022-3, u kojem se navodi da je uvidom u dokumentaciju Uprave, utvrđeno da je ovaj organ dao odobrenje producentu Dušanu Kasalici – DOO „Meander film“ za snimanje dugometražnog igranog filma „Otapanje vladara“ na lokaciji kulturnog dobra Žabljak Crnojevića. Terenskim obilaskom utvrđenja, stručna lica Uprave za zaštitu kulturnih dobara konstatovala su da su „u objektu sjevernog dijela kulturnog dobra izvršene grube, neprimjerene intervencije koje u velikoj mjeri zadiru u integritet kulturnog dobra Žabljak Crnojevića“.

- Naime, radi se o postavljenoj međuspratnoj krovnoj tavanici u cilju ostvarivanja scenskog prostora. Pomenutu konstrukciju čine drvene grede velikih dimenzija oslonjene na, i dodatno u zidovima objekta. Evidentno je da se zbog nivelacije međuspratne konstrukcije i tavanice pribjeglo uklanjanju (vađenju) pojedinih kamenih blokova iz zidnih površina, kao i raziđivanje krovnog vijenca. Urađen je i daščani pod, a kao vezivo sa zidom korišćena je pur pjena – navodi se u izvještaju Uprave za zaštitu kulturnih dobara, koji je Pobjeda dobila na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama.

Na pojedinim mjestima, kako se navodi u izvještaju, međuspratni pod grubo zadire u zidnu masu.

- U unutrašnjosti objekta, jugozapadni i sjeverozapadni zidovi su u cjelosti obloženi gipsanim pločama, a nakon toga omalterisani. U velikoj mjeri malter prekriva zidnu površinu, što je najviše evidentno u dijelu prozorskih otvora i vrata. U prizemlju objekta, pod je dijelom nasut lomljenim kamenom kako bi se za potrebe snimanja filma poravnao teren za vertikalni, nosivi dio konstrukcije. Imajući u vidu navedeno, smatramo da su izvedeni radovi uveliko narušili integritet i arhitektonske osobenosti Žabljaka Crnojevića, te se mogu okarakterisati kao devastacija ovog kulturnog dobra od nacionalnog značaja – navodi se u izvještaju, koji su sačinili istoričar umjetnosti Žarko Milošević, arhitekta-konzervator Miloš Jovanović i konzervatorka Sanja Šoljaga.

Podsjetimo, vlasnici producentske kuće „Meander film“, reditelji Dušan Kasalica i Ivan Salatić, shodno članu 58 Zakona o zaštiti kulturnih dobara, zatražili su saglasnost vlasnika kulturnog dobra (Ministarstvo prosvjete i nauke i JU OŠ „Boro Vukmirović“) i odobrenje Uprave za snimanje na Žabljaku Crnojevića. Pored Kasalice kao producenta i Salatića kao reditelja, na ovom projektu je radila i producentkinja Jelena Angelovski. Uprava im je, krajem avgusta ove godine, izdala odobrenje, ali sa napomenom da ne smije doći do ugrožavanja integriteta kulturnog dobra. U članu 58 Zakona, između ostalog, navodi se da „kulturno dobro ili njegov prepoznatljivi dio može da se upotrijebi za reklamu, kao element firme, za izradu suvenira, filmskog ili fotografskog materijala ili u druge komercijalne svrhe, na način koji ne ugrožava njegov integritet, na osnovu odobrenja Uprave i uz prethodnu saglasnog vlasnika“. Međutim, korišćenje kulturnog dobra u komercijalne svrhe, na način koji ne ugrožava njegov integritet, producent „Meander filma“ shvatio je veoma slobodno i široko, te je na utvrđenju na Žabljaku Crnojevića napravio neprimjerene intervencije koje su od strane struke okarakterisane kao devastacija.

SAMO PREKRŠAJ?

Uprava za zaštitu kulturnih dobara, nakon saznanja o vrsti radova na Žabljaku Crnojevića, podsjetimo, htjela je da podnese i krivičnu prijavu protiv „Meander filma“, ali je situaciju smirilo Ministarstvo kulture i medija, tačnije Direktorat za kulturnu baštinu na čijem je čelu Dobrila Vlahović. Upravo na njenu inicijatuvu dan kasnije održan je sastanak kojem su, pored Vlahović, prisustvovali Dušan Kasalica, direktorica Filmskog centra Crne Gore Aleksandra Božović, direktorica Uprave za zaštitu kulturnih dobara Maja Ćetković i savjetnik u Ministarstvu Petar Kovačević. Rezultat tog sastanka je zabrana daljih radova i insistiranje da se kulturno dobro mora vratiti u prvobitno stanje. Od tada, krivičnu prijavu niko nije pominjao. U Upravi za zaštitu kulturnih dobara, kako saznaje Pobjeda, nadali su se da će to učiniti Uprava za inspekcijske poslove, dok je ovaj organ, po svemu sudeći, ovu pravnu stvar završio sa prekršajnim nalozima.

Pobjeda je utvrđenje na Žabljaku Crnojevića ponovo posjetila 17. novembra. Zatekli smo isto stanje kao i nakon posjete 12. oktobra. Dio građevinskog materijala, gipsane ploče i džakovi cementrnog ljepila i dalje su u objektu utvrđenja. Vlaga i voda prodrle su u drvenu konstrukciju, pur pjenu i omalterisani dio objekta, dok je u lijevom ćošku prilaza i dalje gomila drvene građe koju neki posjetioci koriste da od kamena i letvi naprave klupe.

Takođe, Pobjeda je pitanja o postupanju Uprave za inspekcijske poslove povodom radova na utvrđenju ovom organu poslala 7. novembra. Tek smo 18. novembra od Uprave dobili informaciju da je nadzor u „Meander filmu“ zakazan za 24. novembar, dakle, 43 dana nakon što su od Uprave za zaštitu kulturnih dobara dobili prijavu i zahtjev za postupanje.

Neophodna procjena statičke stabilnosti objekta

Na neprimjerene intervencije na Žabljaku Crnojevića detaljnom analizom ukazao je i Centar za konzervaciju i arheologiju Crne Gore koji je prvo za Pobjedu, a potom u izvještaju sa terenskog obilaska utvrđenja, za potrebe Uprave za zaštiu kulturnih dobara, naveo da je neophodna procjena statičke stabilnosti objekta.

- Kako je objekat i u prethodno lošem stanju, trenutno opterećen drvenom konstrukcijom i intervencijama, utoliko je hitnost procjene stabilnosti veća. Uklanjanje dijela materijala zahtijeva mehaničko djelovanje koje može proizvesti vibracije koje dodatno opterećuje stabilnost objekta. Naglašava se i potreba za postupnim i preciznim uklanjanjem, sa najvećom dozom senzibiliteta prema kategoriji objekta. Predlažemo izradu projekta koji bi predvidio način uklanjanja nedozvoljenih intervencija i zaštitu istog od dalje devastacije, uz mjere koje bi prepisala Uprava za zaštitu kulturnih dobara. Takođe, potrebno je konsultovati arheologe, kako bi se utvrdio način na koji će se tretirati sonda koja je nasuta šutom i lomljenim kamenom – navodi se u izvještaju, u koji je Pobjeda imala uvid.

 

Na Žabljaku Crnojevića pokušali da “izgrade” Njegoševu sobu
1
Na Žabljaku Crnojevića pokušali da “izgrade” Njegoševu sobu
13.10.2022 07:52

 

Portal Analitika