Društvo

ČISTKE U RTCG: Boris Raonić dao otkaz Branku Vojičiću, dugogodišnjem novinaru i uredniku

Za dvije godine od nagrade za životno djelo do otkaza

U obrazloženju rješenja o otkazu za koje se navodi da je konačno, generalni direktor RTCG Boris Raonić je istakao da je Vojičiću 1. oktobra ponuđena izmjena ugovora o radu koja se odnosila na raspoređivanje na mjesto urednik web bloka, web programa RTCG, koju je on odbio

Za dvije godine od nagrade za životno djelo do otkaza Foto: Antena M
PobjedaIzvor

Vojičiću, koji je pokrivao mjesto komentatora-kolumniste na Portalu RTCG, i koji je 2019. godine dobio nagradu za životno djelo u RTCG, prvo je početkom septembra novi menadžment ponudio mjesto reportera u Jutarnjem programu, što je on kategorično odbio, a onda je uslijedila nova ponuda – za mjesto urednika na web-bloku, za koju je on takođe naveo da ne odgovara njegovom znanju i zvanju.

To je rezultiralo donošenjem odluke 28. oktobra kojom se Vojičiću prekida radni odnos. Dat mu je otkazni rok od 30 dana, a navedeno je da prestanak radnog angažmana stupa na snagu po isteku tog perioda, dakle 29. novembra.

Odluka i obrazloženje

Odlukom koju potpisuje aktuelni generalni direktor RTCG Boris Raonić, Vojičić je ostao bez posla godinu prije penzionisanja i to nakon 41 godine i tri mjeseca radnog staža.

"Za vrijeme trajanja otkaznog roka zaposleni ima pravo da odsustvuje sa rada najmanje četiri časa nedjeljno radi traženja novog zaposlenja, u skladu sa zakonom. Zaposleni ima pravo na isplatu otpremnine u iznosu od tri prosječne mjesečne zarade bez poreza i doprinosa u Crnoj Gori", navodi se, između ostalog u rješenju o otkazu ugovora o međusobnim pravima, obavezama i odgovornostima.

U obrazloženju rješenja o otkazu za koje se navodi da je konačno, Raonić je istakao da je Vojičiću 1. oktobra ponuđena izmjena ugovora o radu koja se odnosila na raspoređivanje na mjesto urednik web bloka, web programa RTCG.

"Navedena ponuda je sadržala razloge, rok u kojem je zaposleni dužan da se izjasni i dostavi potpisan prijedlog aneksa, kao i pravne posljedice koju mogu da nastanu odbijanjem ponude", naveo je Raonić.

Vojičić je u ostavljenom roku, dakle 8. oktobra, uputio poslodavcu akt u kojem je naveo da je ponuda nezakonita iz više razloga, te da predstavlja akt diskriminacije i pokušaj šikaniranja zaposlenog na kraju novinarske karijere. Istakao je da ponuđeno radno mjesto nije u skladu sa njegovim novinarskim profilom, iskustvom i kompetencijama.

Budući da je Vojičić odbio potpisivanje dostavljenog prijedloga aneksa, menadžment kuće, odnosno generalni direktor je ocijenio da su se stekli uslovi da mu poslodavac, prema članu 172 stav 1 tačka 4 Zakona o radu, otkaže ugovor – stoji u obrazloženju.

U pravnoj pouci Vojičiću je navedeno da može da se obrati Agenciji za mirno rješavanje radnih sporova ili Centru za alternativno rješavanje sporova, odnosno pokrene postupak pred sudom.

Planirali ga za reportera

U komunikaciji i dopisima sa menadžmentom, povodom ponude za zaključivanje aneksa ugovora o radu, Vojičić je naveo da je i za prethodnu ponudu, koju je dobio nekoliko sedmica ranije, naveo da je nezakonita i da predstavlja diskriminaciju i pokušaj šikaniranja zaposlenog na kraju novinarske karijere.

"Tada ste mi ponudili mjesto reportera u Redakciji Jutarnjeg programa za koje je bilo potrebno samo godina radnog iskustva. To radno mjesto zahtijeva i ispunjenje posebnog uslova od strane zaposlenog-izvršioca, a to je položen audio-vizuelni test", kazao je Vojičić.

Pojasnio je da je menadžmentu sigurno poznato da je navršio 65 godina i da u karijeri nije imao audio-vizuelne nastupe, te da je pretrpio srčani i moždani udar i da apsolutno ne može ispuniti taj dodatni uslov.

"Pri tome nejasno je kako već raspoređujete drugog zaposlenog na moje radno mjesto (komentator/kolumnista) kada još uvijek obavljam radne zadatke na tom radnom mjestu", naveo je Vojičić.

Istakao je da je nova ponuda „pod navodnim izgovorom potreba procesa rada“, nastala jer je Raonić na portalu RTCG proizveo „nepopunjeno“ radno mjesto urednik web bloka.

"To ste uradili tako što ste, ne čekajući njeno izjašnjenje, paralelno uručili „ponudu koja se ne odbija“ Jeleni Bobičić, na početničko (niže mjesto „novinar 1“) – našli za shodno da između 800 zaposlenih u RTCG to mjesto popunjavate sa mnom koji sam stekao najviše novinarsko zvanje komentator-kolumnista u preko 40 godina dugoj novinarskoj karijeri. Na stranu što se to može tumačiti kao osveta Jeleni, jer vas je njen muž Srđan Čović tužio za nezakoniti izbor", naveo je Vojičić.

Menadžment se trudio

Obrazlažući odluku menadžmenta da Vojičiću ponudi mjesto urednika na web bloku RTCG, Raonić je naveo da to nije bilo nastojanje da se unizi, već uvaži kao autor.

"Procjena menadžementa je da sa ovog ponuđenog radnog mjesta možete svakodnevno davati sugestije novim kolegama i time bi se vaše iskustvo dodatno cijenilo i upotrijebilo za potrebe rada. Ponuđeno radno mjesto nije ugrožavanje vašeg novinarskog integriteta već naprotiv. A kako i na koji način ste obavljali poslove kolumnista-komentator, govori i to da ste posljednju kolumnu napisali prije pet mjeseci a prethodnu mnogo prije. U kontinuitetu ne obavljate poslovne obaveze na postojećem radnom mjestu", piše u obrazloženju koje je potpisao Raonić.

Generalni dorektor je istakao i da je Vojičiću ipak ponudio da bude koordinator na projektu obilježavanja 150 godina novinarstva u Crnoj Gori i da za to bude dodatno plaćen.

"Dakle, evidentno je da uvažavamo dugogodišnje novinarsko iskustvo i trudimo se da vam nađemo radno mjesto koje najviše odgovara procesu rada i vašim vještinama... U tu svrhu organizovano je više sastanaka sa vama. Imajući u vidu navedeno i činjenicu da ste odbili dvije ponude za izmjenu ugovorenih uslova rada, ukazujem na član 48 Zakona o radu", obrazloženo je u odgovoru generalnog direktora Borisa Raonića od 18. oktobra.

Vojičić je Raoniću odgovorio 20. oktobra, u kome je istakao da radi na ozbiljnom državnom projektu – obilježavanje vijeka i po crnogorskog novinarstva.

"Ako se izuzme korišćenje godišnjih odmora za ovu i prošlu godinu, i kontinuiranih priprema za obilježavanje vijeka i po crnogorskog novinarstva, mogao bi se steći utisak da ste u pravu, ali nijeste, jer ja radim na ozbiljnom državnom projektu. Ako je problem što ne pišem kolumne smatrajte to riješenim. Od subote 23. oktobra radiću ono što najbolje znam, biću kolumnista. Znam da vjerujete u mene i da svi sa nestrpljenjem očekujete moje komentare. I ja, evo, već se radujem", naveo je Vojičić. Ta kolumna je napisana ali nikada nije objavljena.

Tim povodom, Vojičić je 28. oktobra Radi Brajović, rukovoditeljki Portala RTCG, poslao dopis u kojem traži objašnjenje zašto njegova kolumna pod naslovom „Kokoška i jaje“ nije objavljena, ko je o tome odlučivao i kome je sve proslijeđena. U prilogu je dostavio i tekst kolumne u slučaju da je zagubljen.

Istog dana, makar prema datumu na dokumentu, zavedeno je rješenje o otkazu Vojičiću - kojim nakon više od četiri decenije karijere, godinu pred penziju, ostaje bez angažmana u RTCG.

Vojičić: Primjer kako se Javni servis podvodi pod politički uticaj

U izjavi za Pobjedu Vojičić je kazao da će po uručenju rješenja o otkazu vidjeti što će preduzeti.

"Sve su opcije otvorene", kazao je on.

Voji-i-Raoni-se-nije-izjasnio-o-mojoj-kolumni-pet-dana-foto-Stevo-Vasiljevi

Na pitanje kako komentariše odluku menadžmenta, kazao je da „svako ko je očekivao od Raonića da će zakonito da postupa, grdno se prevario“.

"Nezakonito je izabran, bez javne rasprave mijenja sistematizaciju u firmi i namješta ljude sa strane, na elektronskim sjednicama povećavaju sami sebi dohotke, što je uradio sa predsjednikom Savjeta RTCG. O mojoj kolumni koju sam dostavio trebalo je pet dana da se izjasni, očito da su mu konsultacije bile neophodne sa onima koji su ga postavili.

Dakle, on je tipičan primjer kako se, pod firmom oslobađanja i nezavisnosti, Javni servis direktno podvodi pod uticaj aktuelnih političkih struktura", ocijenio je Vojičić.

Što je s projektom obilježavanja 150godina novinarstva?

U jednom od dopisa tokom prepiske povodom ponuda menadžmenta za potpisivanje aneksa ugovora o radu, Vojičić je naveo da mu, i pored najava, nikada nije ponuđen stimulativni ugovor kao koordinatoru projekta obilježavanja 150 godina novinarstva u Crnoj Gori.

"Kažete da mi je poslodavac ponudio da budem koordinator na projektu obilježavanja 150 godina novinarstva u Crnoj Gori i da budem dodatno plaćen, i što je bilo... Znate da je to moj projekat i da ja jedini radim u kući na njemu. Od svog novca presnimio sam svaki broj „Crnogorca“ 1871-72, pročitao i izanalizirao i kazao sam vam da sam namjeravo da obradim svaki segment, prvo na Portalu RTCG, a potom da ga objavim kao moju publikaciju", napisao je Vojičić.

On je istakao da ga je Raonić zdušno podržao i predložio sveobuhvatniji publicitet, da to preraste u projekat kuće i države kao što i priliči takvom jubileju, te da Vojičić bude koordinator i dobije stimulativni ugovor.

"Ali takav ugovor nikad mi nije uručen, još manje znam koliko je novca za to opredijeljeno, pa sam sve nevoljno arhivirao u folder „zaboravi ako možeš“. A sastanci posvećeni tome koje ste držali bez mene duga su i tužna priča", naveo je Vojičić.

On je napisao Raoniću da, „ako ste još pri tome, ponudite ugovor, definišite rokove pa ćemo da se dogovorimo ili možda nećemo“.

"Nije do mene, do mog znanja i volje", napisao je Vojičić.

Portal Analitika