Abiznis

Za devet mjeseci prihod od turizma 617 miliona eura

Izvor

 Očekuje se zavidna ovogodišnja turistička sezona, čijim rezultatima možemo biti zadovoljni, uprkos činjenici da je popunjavanje turističkih kapaciteta počelo veoma kasno, rečeno je na današnjoj sjednici Odbora, u čijem je radu učestvovao pomoćnik ministra turizma Nebojša Popović.

U godini globalne finansijske i ekonomske krize imamo blagi rast prihoda od turizma. Za devet mjeseci prihodovano je  617,3 miliona eura, ili šest odsto više nego u istom periodu prošle godine.  

Broj turista je veći pet odsto, a noćenja šest procenata. U ovoj sezoni smo imali 25 odsto posjetilaca iz Evropske unije. Izgrađeno je 13 novih hotela, veliki broj smještajnih kapaciteta je rekonstruisan, a pušten je u rad i regionalni vodovod. Aerodromi Crne Gore evidentirali su veći promet u sezoni i to podgorički za 47 odsto, a tivatski dva procenta, a prema podacima Uprave policije povećan je broj putnika i vozila na graničnim prelazima kao i broj putnika na željeznici. Dosadašnji rezultati turističkog prometa ukazuju da ćemo ostvariti projekcije ekonomske politike i da smo od ove godine izvukli maksimum, rečeno je na sjednici.

 U raspravi je ocijenjeno  da su i dalje ključni problemi u ovoj privrednoj grani nedostatak kvalitetnih smještajnih kapaciteta, podizanje nivoa kvaliteta usluga postojećih hotela, saobraćajna nedostupnost i prisustvo sive ekonomije. S tim u vezi je rečeno da će država poreskim olakšicama stimulisati kvalitet turističkih usluga. Očekuje da će investitori koji grade nove hotele biti oslobođeni plaćanja dažbina lokanim upravama u iznosu od 13 do 15 miliona eura o čemu predstoji dogovor sa gradonačelnicima. Takođe se u narednoj godini očekuje veći dolazak njemačkih turista, a u fazi je dogovaranja da kompanija AIR Berlin obezbijedi avio liniju prema našim destinacijama.

 Informacijom o konkurentnosti crnogorske ekonomije prezentirano je sagledavanje konkurentnosti privrede domaćih preduzeća, u odnosu na okruženje. Prezentirana su dva osnovna koncepta konkurentnosti: mikrokonkurentnost koja se odnosi na konkurentnost preduzeća i makrokonkurentnost koja podrazumijeva konkurentnost nacionalne privrede u cjelini.

 U vezi sa ovim prezentirani su podaci Svjetskog ekonomskog foruma koji je publikovao novi broj Indeksa globalne konkurentnosti 2010-2011, kojim se sagledava konkurentnost ekonomija u 139 zemlje. Indeksom je obuhvaćeno 12 oblasti, koji se smatraju od posebnog značaja i uticaja na konkurentnost jedne zemlje. Ovim izvještajem CG je rangirana na 49. mjesto, što predstavlja poboljšanje pozicije za 13 mjesta, u poređenju sa 62. mjestom zabilježenom u prošlogodišnjem izvještaju.

 Privredna komora Crne Gore je sprovela anketu o konkurentnosti preduzeća radi istraživanja konkurentnosti CG preduzeća, kao i mogućnostima unapređenja njihovog poslovanja.

U cilju upoznavanja sa poslovanjem crnogorskih preduzeća u raznim sektorima, istraživanjem su obuhvaćena reprezentativna preduzeća onih djelatnosti koja mogu biti konkurentna, prije svega na domaćem, a onda i na inostranom tržištu. Zaključuje se da je crnogorska ekonomija je na putu stabilizacije , jer ostvaruje  rast industrijske proizvodnje i rast u sektoru usluga.  Takođe,spoljna trgovina ostvaruje pozitivne pomake. Izvoz je u porastu 10,2 odsto, a uvoz bilježi pad dva procenta.

 Na mikro nivou, preuzeća ocjenjuju  da je  konkurencija na tržištu zražena, da nivo kvaliteta, cijene i kontinuitet isporuke obezbjeđuju njihovu konkurentnost  na tržištu, ali  da je uvođenja standarda neophodan uslov za nastup na tržištu , te da postoji spremnost za angažovanje konsultanata i ulaganje u  obuku kadrova.

Portal Analitika