Abiznis

Vučković: Dovesti veći broj njemačkih kompanija u Crnu Goru

Izvor



„Pokušavamo da kroz prezentaciju naših aktivnosti predstavimo i mogućnost nastupa crnogorskih preduzeća na njemačkom tržištu, pri čemu smo aktivni u nekoliko segmenata“, kazao je Vučković agenciji Mina-business.

Njemačka spoljnotrgovinska komora, čiji je dio Delegacija, u oko 80 zemalja svijeta reprezentuje preko 120 kancelarija. Takođe ona je zastupnik Minhenskog sajma, Sajma u Kelnu, kao i Seniorskog ekspertskog servisa (SES).

„Regionalni bilten koji izdajemo isključivo na njemačkom jeziku namijenjen je njemačkim preduzećima i institucijama. Kroz njega dajemo određene informacije o privrednim mogućnostima regiona i Crne Gore, projektima koji se ovdje pripremaju, informacijama o privatizaciji, da bi to doprlo do što većeg broja njemačkih kompanija“, objasnio je Vučković.

On je dodao da to predstavlja jednu od mogućnosti za dalju ekspanziju njemačkih preduzeća u Crnoj Gori.

Delegacija je, kako je naveo, generalni zastupnik Minhenskog sajma za cijelu regiju, što predstavlja dobar način za njegovu promociju.
On je podsjetio da će Delegacija, sa njemačke strane, biti koorganizator prvog Crnogorsko-njemačkog ekonomskog foruma, koji će se održati u Budvi krajem maja.

„Pokušaćemo da animiramo što veći broj njemačkih preduzeća, koja bi došla i uzela direktnog učešća, ne samo na forumu već i u kontaktima sa crnogorskim preduzećima“, rekao je Vučković.

On je kazao da je Delegacija prije dvije godine pokrenula implementaciju SES programa u Crnoj Gori kada su ga, u saradnji sa Privrednom komorom Crne Gore, prezentovali malim i srednjim preduzećima (MSP).

Program, kako je objasnio, predviđa pomoć njemačkih eksperata koji su otišli u penziju, ali su i dalje radno sposobni, koji žele da svoje dugogodišnje iskustvo podijele sa manjim firmama u zemljama u tranziciji.

On je dodao da program predviđa angažman eksperta od dvije sedmice do tri mjeseca, s tim da se angažman može i kasnije ponoviti.

„Kompanije kod nas apliciraju za jednog eksperta, to se prosljeđuje centrali u Bonu, nakon čega biografije ljudi koji stoje na raspolaganju šaljemo krajnjem korisniku“, rekao je Vučković.

On je naveo da su eksperti iz svih oblasti, pri čemu centrala SES-a u Bonu u ovom trenutku okuplja preko devet hiljada eksperata iz raznih branši.

„Troškove eksperta snosi njemačka Vlada, koja mu plaća avionsku povratnu kartu i troškove osiguranja. Dok firma koja ga angažuje mora da obezbijedi smještaj, hranu i džeparac od pet EUR dnevno“, precizirao je Vučković.

Prema njegovim riječima, do sada su imali veliki broj angažmana u regionu, u Srbiji, Makedoniji, Albaniji i Kosovu, a ove godine koriste mogućnost većih posjeta Crnoj Gori, kako bi predstavili program i crnogorskim preduzećima.

„Zanatska komora Crne Gore angažovala je u dva navrata eksperta. Ona je bila zainteresovana za Udruženje hotelijera, jer su htjeli bolje marketinški da predstave svoj turistički potencijal. Ekspert im je dao određene predloge, koje su usvojili, nakon čega je došlo do njegovog ponovnog angažmana“, rekao je Vučković i dodao da je to jedan pozitivan i klasičan primjer kako dobro i efikasno funkcioniše program.

On je naveo da imaju namjeru da intenziviraju SES program i dovedu što veći broj njemačkih eksperata u Crnu Goru.

Vučković je kazao da još jedan zanimljiv program predstavlja Džerman džob /German Job/ portal, koji je informativna platforma njemačkim firmama i institucijama u regionu kada su u pitanju šira saznanja o aktuelnom radnom tržištu i personalu sa znanjem njemačkog jezika.

„Njemačke firme, koje rade u regionu, moraju da nađu adekvatan kadar, u čemu im pomažemo sa bazom podataka kandidata koji traže posao u nekoj od njemačkih kompanija“, objasnio je Vučković.

On je rekao da se kvalifikovanim kandidatima i studentima nude informacije o radnoj praksi u njemačkim preduzećima, stipendijama ili programima razmjene studenata, pri čemu oni dobijaju radno iskustvo i imaju veće šanse da nađu posao.

Vučković je objasnio da u Crnoj Gori još nema određena kritična masa njemačkih preduzeća koja tu posluje, jer većina obavljaju posao preko ekspozitura iz Beča, Beograda ili Ljubljane.

„Ipak, želimo da zaživi ta berza praktikanata koju smo u Srbiji započeli prošle godine i ovdje da prenesemo kada se za to stvore uslovi“, zaključio je Vučković.
Foto:ekapija.com

Portal Analitika