Prema njegovim riječima, otvorena, mala i eurizovana ekonomija, poput crnogorske, u velikoj mjeri je zavisna od dogadjanja u okruženju i od ekonomskih aktivnosti u eurozoni.
- Projekcije Evropske komisije predviđaju da će zemlje eurozone biti u blagoj recesiji, s blagim oporavkom u drugoj polovini 2012. S obzirom da će više od polovine zemalja eurozone imati negativne stope rasta, da se ukupna tražnja na svjetskom nivou i dalje smanjuje, onda je za očekivati da to ima značajan povratni negativan uticaj i na rast ekonomske aktivnosti eurozone.Dakle, istovremeno su povećani rizici od širenja nestabilnosti zbog dužničke krize u eurozoni i rizici naplate izdatih garancija, koje su i planirane budžetom. To su osnovni razlozi za rebalans budžeta, objasnio je Vukčević, dodajući da je ukupna situacija doprinijela je realnom sagledavanju mogućnosti rebalansa budžeta.
-To će se prije svega odnositi u dijelu smanjenja troškova na primjer ugovorene usluge, službena putovanja, gorivo, upotreba službenih automobila itd. Plate, penzije i socijalna davanja sigurno neće biti smanjene, dodao je on.
Inače, budžetski prihodi bili su oko 18 odsto niži u odnosu na planirane, a 11,7 odsto niži od prihoda ostvarenih u istom periodu prethodne godine.
Kao jedan od razloga smanjenja budžetskih prihoda je naplata akciza u januaru koja je niža u odnosu na plan zbog odlaganja primjene novih akciznih stopa za april mjesec. Ostvarenje budžetskih prihoda i rashoda uzrokovalo je budžetski deficit u iznosu od 15,28 miliona, što je 30 odsto u odnosu na planirani deficit u 2012. Foto: Sajt DPS-a