- Crna Gora nije prosta matematika, brojanje glasova i ruku, već mnogo složenija priča koja se stalno mijenja i nadograđuje. Teže će im biti da sastave vladu nego što su dobili izbore. Ove tri koalicije čini mnogo malih partija, svaka će tražiti da se ispoštuju njihovi interesi. Pri tom, radi se o partijama koje su potpuno različitih programskih opredjeljenja, kako po pitanju državno-pravnog statusa Crne Gore, tako i po pitanju evropskih i evroatlantskih integracija. Te partije se uveliko razlikuju i oko članstva Crne Gore u NATO. Dakle, ovo je skup mnogo partija, ideološki različitih, a sa ogromnim kadrovskim apetitima. Već smo u izbornoj noći vidjeli da su Demokrate kandidovale svog predsjednika kao premij era, što sigurno neće mirno posmatrati lideri DF-a Nebojša Medojević i Andrija Mandić. Jer, oni su daleko najjača opoziciona koalicija koja ima 27 mandata i neće mirno posmatrati da neko ko ima četiri mandata ili zajedno sa Demokratama 14, kroji politiku. Podsjetiću, koalicija okupljena oko DF ima duplo više mandata nego Demokrate i URA zajedno - kaže Vukadinović za Dnevne novine.
Prema njegovim riječima, izlaznost na ovim izborima je uradila svoje, ali je glavni posao odradila Srpska pravoslavna crkva i oni koji stoje iza njih.
- Srpska pravoslavna crkva je sigurno puno uticala. Ona je bila mobilizatorski faktor za koaliciju oko DF-a. Ona je postavila i nosioca liste, čija osnovna preporuka je bila posvećenost SPC i prisutnost na litijama. Dakle, ona je dirigovala i izlazak i logistiku. Očigledno da je ovdje urađen nekakav inžinjering iz Srbije, gdje je glasao veliki broj ljudi koji žive u toj državi, kojima su plaćeni troškovi puta i boravka u Crnoj Gori, kao i PCR test. To su veliki troškovi i to je neko morao da plati Torlaku, srpskom Institutu za javno zdravlje. Sve je potpuno jasno - ističe Vukadinović.
Sagovornik DN je siguran da će Srbija i Rusija dati svu podršku da se formira vlada od tri koalicije koje su osvojile većinu na parlamentarnim izborima, jer im takva vlada treba zbog promjene spoljnopolitičkog kursa Crne Gore.
- Prije svega, očekuju promjenu u odnosu prema Kosovu i povlačenja priznanja nezavisnosti. Zatim, tražiće i potpuno drugačiju priču o evropskim integracijama, o članstvu u NATO. Promjena kursa Crne Gore je strateški interes Rusije i Srbije. Zato se nije žalilo da se dovede vlast koja će im to obezbijediti. Da ne govorimo o medijskoj kampanji Srbije koja je krivotvorila dešavanja u Crnoj Gori. Sjetimo se da su rekli kako je Đukanović obećao Albancima mjesto premijera, pa do priče da će neki biti protjerivani. Sve to što se dešavalo, nije imalo adekvatan odgovor iz Crne Gore", naglašava Vukadinović.
Vukadinović kaže da bi mogao da se uspori put Crne Gore prema Evropskoj uniji, da se pogoršaju odnosi u regionu, da se iskomplikuju odnosi Crne Gore sa Kosovom i Hrvatskom...
- Nova vlada može da pogorša odnose sa Hrvatskom kao što je to uradila Srbija. Vidimo da nema uzajamnih posjeta između Srbije i Hrvatske, dok Crna Gora ima izvanredne odnose sa tom državom. Ovakvim rezultatom na izborima lako može doći do političke destabilizacije u regionu - ocjenjuje Vukadinović.
Komentarišući predizbornu kampanju, Vukadinović ističe da se DPS dosta lagodno odnosio, da su jeftino izgubili HGI, odnosno dopustili da dođe do podjele u hrvatskom korpusu.
- Sad je odnos snaga 41 40 i to je tako na duže staze teško održivo. Sada je URA u poziciji da prelama, tas na vagi, što, po meni, nije dobro jer su oni eksponenti politike medijskih reketaša i oni će zastupati te interese i praviti trgovinu za tu grupaciju. Izgleda nevjerovatno, ali se do sada pokazalo da je njima svejedno da li će da budu za negatorima Crne Gore ili će da budu uz suverenistički blok. Ali, da vidimo šta će se dešavati u narednim danima i mjesecima - kaže Vukadinović.
Vukadinović smatra da se razlike između Demokratskog fronta i Demokrata ne mogu tek tako prevazići, te da među njima postoji velika netrpeljivost.
- Među njima nema sinergije, u Budvi su podnosili krivične prijave jedni protiv drugih, ali ih je zbližila smjena vlasti u Budvi. Dakle, vidjećemo hoće li uspjeti da sastave funkcionalnu vladu ili ćemo imati nove izbore. Ni DPS neće sjedjeti skrštenih ruku - poručuje Vukadinović.
I rokovi mogu da budu problem
Vukadinović podsjeća da predsjednik države po zakonu treba da predloži mandatara za sastav vlade koja treba da bude formirana u roku od 90 dana
- Ukoliko se vlada ne formira u tom roku, onda slijede novi izbori. Sve u svemu, Crnu Goru očekuje jedna mučna politička jesen, vrlo neizvjesna i pitanje je kako će se do kraja godine sve ovo okončati. Crnoj Gori treba 54 odnosno 49 poslanika, što je tri petine, za izlazak iz vanrednog stanja institucija. Koalicije i njihovi partneri nemaju taj kapacitet da riješe probleme, jer imaju 41 mandat. Da li će dobiti i neke glasove manjina, vidjećemo. Manjine obično idu sa pobjednicima i traže veliki kolač, ali ove tri koalicije, prema preliminarnim rezultatima izbora, imaju dovoljan broj mandata za vlast - kaže Srđan Vukadinović.