Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Vujović: Vlast nije pokazala kapacitet da riješi politička pitanja, a među tim pitanjima je i odnos sa opozicijom

Vujović: Vlast nije pokazala kapacitet da riješi politička pitanja, a među tim pitanjima je i odnos sa opozicijom

„Malo se šta uradilo u napretku sa Hrvatskom, naprotiv, otvorila su se neka druga pitanja i problemi, a nada vladajuće strukture je da će Njemačka i Francuska vršiti pritisak na Hrvatsku da ona zatvori oči“, smatra predsjednik Upravnog odbora CEMI-ja i univerzitetski profesor

Vujović: Vlast nije pokazala kapacitet da riješi politička pitanja, a među tim pitanjima je i odnos sa opozicijom Foto: Pobjeda/Mara Babović
Portal ETVIzvor

„Jedini je PES koji može da kapitalizuje uspjeh u evropskim integracijama, a on najmanje radi na tome da postigne dogovor sa opozicijom, da se pokaže da Crna Gora može stvarno da zatvori politički, ne svojim zaslugama, čak i do kraja 2026. godine preostala poglavlja“, rekao je u centralnoj informativnoj emisiji 24 Sata, na Televiziji E, predsjednik Upravnog odbora CEMI-ja i univerzitetski profesor Zlatko Vujović.

Uvijek je bio optimista, kaže Vujović, po pitanju pridruživanja Crne Gore Evropskoj uniji, prvenstveno zasnivajući taj optimizam na istrajnosti namjera Evropske unije da Crnu Goru učini svojom članicom, a ne, kako dodaje, kapacitetima Crne Gore i ispunjenju zadataka koji se traže od nje.

Vujović ističe da Vlada jeste ispunila neke stvari, jer su neka od ministarstava mnogo bolje radila od ostalih, dok neka ne rade, kako kaže, gotovo ništa.

„Crna Gora je u ovom trenutku spremnija da postane članica Evropske unije nego što je to i jedna prethodna članica bila u trenutku kada je okončala pregovore, ne zbog toga što smo mi toliko puno uradili i ispunili te zahtjeve, nego što su ti zahtjevi postali previše visoki u odnosu na prethodne članice, tako da je i politička odluka da Crna Gora postane članica Evropske unije potpuno ispravna, iako nije u potpunosti utemeljena na očekivanim rezultatima“, rekao je Vujović.

Dodaje i da su poruke koje se čuju od njemačkog kancelara Fridriha Merca i francuskog predsjednika Emanuela Makrona snažne, a mnogo je više ono što se, kako kaže, ne čuje u javnosti, a sa čime su upoznati crnogorski državnici.

„To je više nego jasna, nedvosmislena volja ključnih država članica da Crna Gora postane članica uprkos svemu, uprkos neradu brojnih državnih institucija, uprkos političkim igrama, pokušajima da se stvore problemi Crnoj Gori da ne postane članica, kako od same Vlade, tako i od strane ključnih aktera iz regiona“, istakao je Vujović.

Vlast nije pokazala kapacitet, cijeni Vujović, da je u stanju da riješi pitanja koja su političkog karaktera, kao što su odnosi sa opozicijom i odnosi sa Hrvatskom.

„Malo se šta uradilo u napretku sa Hrvatskom, naprotiv, otvorila su se neka druga pitanja i problemi, a nada vladajuće strukture je da će Njemačka i Francuska vršiti pritisak na Hrvatsku da ona zatvori oči. S druge strane, isto je i kada je opozicija u pitanju - nećemo uraditi ništa, odlagaćemo do kraja, a onda će zapadni partneri, odnosno ključne države članice, vršiti pritisak na opoziciju da prihvati. I to je to“, naglasio je Vujović.

Podsjeća da zahtjevi opozicije koje su iznijeli u platformi nijesu samo zahtjevi opozicije, već da su tu i zahtjevi koji se odnose na dva zakona iz oblasti bezbjednosti, a koji su sporni nevladinom sektoru i ključnim nevladinim organizacijama u Crnoj Gori.

„NVO smatraju da je veoma loše ono što je crnogorski parlament usvojio i da to vuče Crnu Goru unazad, i to nije pitanje hira opozicije, nego ispunjavanja standarda u sprečavanju da ANB i policija u potpunosti postanu sredstvo zloupotrebe i pritisaka vladajućih partija. Nažalost, vladajuća koalicija, umjesto da iskoristi – prije svega PES – kada se budu sravnjivali računi tokom predizborne kampanje, najviše dobrih poena i profita u uspjehu evropskih integracija imaće PES, neće to imati ni Demokrate, ni DF, pa ni Bošnjačka stranka. Jedini je PES koji može da kapitalizuje uspjeh u evropskim integracijama, a on najmanje radi na tome da postigne dogovor sa opozicijom, da se pokaže da Crna Gora može stvarno da zatvori politički, ne svojim zaslugama, čak i do kraja 2026. godine preostala poglavlja“, naglasio je Vujović.

Okončanje pregovora sa EU je, objašnjava Vujović, tehničko-administrativni posao, koji donekle zavisi od država članica, a prvenstveno od Evropske komisije.

„Evropska komisija gura taj proces i kada bude okončan taj proces, a ja se nadam da hoće, onda ide proces ratifikacije, a tu su potpuno druga pravila igre. To zavisi od toga da li će parlamenti, a u nekim slučajevima čak i građani na referendumu, odlučivati o tome i to je mnogo osjetljivije pitanje. Neki akteri u ovom procesu još nijesu došli do izražaja – neki nacionalni akteri, političke partije, mogu da izazovu velike probleme i zbog toga treba biti veoma oprezan u političkim izjavama i problemima koje stalno stvaraju dijelovi vladajuće koalicije u Crnoj Gori. Pokušavaju da isprovociraju, uspjeli su da isprovociraju države i vlade određenih članica, uspjeli su da isprovociraju javnost, ali treba isprovocirati neke političke aktere u zemljama članicama, posebno ako čine dio vladajućih koalicija, i samu ratifikaciju tog procesa. Ja lično ne vjerujem da će se ratifikovati taj sporazum ako vladajuća koalicija bude ovakva ili nalik ovoj, ovako koncipirana, i zbog toga su naredni izbori kritični za Crnu Goru – kritični su jer kao ishod mogu imati jednu prozapadnu, proevropsku većinu koja će biti po volji EU, moramo tako reći da se razumijemo, zato što nas oni primaju u svoje društvo“, rekao je Vujović.

Sagovornik Televizije E osvrnuo se i na dešavanja u podgoričkom parlamentu, te istakao da Saša Mujović nema podršku lokalnog parlamenta, a izjalovio se i manevar kojim su pokušali da izazovu uvođenje prinudne uprave i da Vladini predstavnici preuzmu nadležnosti Skupštine Glavnog grada.

Smatra da je opozicija, iako raznorodna i različita, pokazala zrelost, a gradonačelnik je u nezavidnoj poziciji i svaka odluka koju donese je loša – nema, kako kaže, rješenja i biće stalno pod lupom, kontrolom, kritikama i napadima, bez mogućnosti da ostvari svoje partijske planove, te je došao u situaciju iz koje je teško naći izlaz.

„Jedan takav način funkcionisanja bi im omogućio da se anuliraju rezultati izbora i ja mislim da je opozicija uradila jedino što je mogla. Oni nemaju saglasnost da naprave koaliciju koja bi upravljala Podgoricom, ali su se makar dogovorili, došli do nekog minimuma i makar neće dozvoliti da Vlada preuzme nadležnosti lokalnog parlamenta. Mislim da bi se, da se to dogodilo, radilo o veoma lošoj odluci… Činjenica je da je narušeno povjerenje između ključnih partija u vladajućoj strukturi, makar onoj koja je osvojila vlast 2023. godine, i veoma je teško skupiti to rasuto „perje“ vladajuće strukture i napraviti eventualno neku koaliciju na narednim izborima. Naredni izbori će biti veoma interesantni i neizvjesni sa aspekta konačnog ishoda“, zaključio je Vujović.

Portal Analitika