"Upravo ovih dana se vidi da se jedan dio intelektualaca, bez obzira što su kritički gledali na vlast, nalazi pod snažnim pritiskom i udarima da treba da podrže proteste koje organizuje SPC, jer su ti protesti protiv vlasti, ne dozvoljavajući, uslovno rečeno da se sagledaju i negativni aspekti ovih protesta (litija SPC)", komentariše Vujović.
Na pitanje da li je u Crnoj Gori moguće biti autonoman u kritici i vlasti i crkve bez rizika od svrstavanja među "režimske intelektualce" Zlatko Vujović kaže da je to "na žalost crnogorska svakodnevica u kojoj se pokušava, na neki način, predstaviti da je sve što je protiv vlasti je dobro za Crnu Goru" Vujović proteste doživljava kao povratak u prošlost, odnosno ratne devedesete godine prošlog vijeka.
Zlatko Vujović podsjeća da su u vrijeme Titove Jugoslavije (SFRJ) postojali disidenti, odnosno intelektualci koji se nijesu slagali sa politikom tadašnje komunističke vlasti, koja im je zabranjivala političko djelovanje, ali im nije osporavano pravo da saopšte svoj stav. Danas, kako primjećuje Vujović intelektualaca tog kalibra nema ukazujući da su i mediji zauzeli stranu u aktuelnom crkveno državnom sukobu:
"Nemamo ni takvih nezavisnih intelektualaca a ni jakih nezavisnih medija, zapravo su i mediji u cijeloj ovoj priči o sporu države i crkve zauzeli stranu. Kada se neko od nezavisnih intelektualaca i pojavi , on je atraktivan jednoj strani sve dok njegov stav podržava poziciju te strane a kritikuje poziciju one druge, suprotstavljene strane. Kada to nije slučaj takvi intelektualci od strane koja nije srećna zbog izrečenih stavova bivaju etiketirani i obilježeni kao intelektualci one druge strane. Tako da je biti nezavistan intelektualac u Crnoj Gori veoma teško jer ništa ne dobijate a strašno puno gubite" primjećuje Vujović.