Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Vujačić: Stvara se zla krv i izazivaju sukobi, Popov: Srbija je stalno ljuta na ,,mlađeg brata”

Tenzije između Podgorice i Beograda

Vujačić: Stvara se zla krv i izazivaju sukobi, Popov: Srbija je stalno ljuta na ,,mlađeg brata”

Vijest da će granice Crne Gore ostati zatvorene za građane Srbije zbog i dalje visokog broja oboljelih od koronavirusa ponovo je podigla tenzije između Beograda i Podgorice. Srpski zvaničnici nakon takve odluke praktično su poručili građanima da ne idu u Crnu Goru na more, a tabloidi iz Srbije našu državu su nazvali “fašističkom i rasističkom”, a Mila Đukanovića “srbomrzcem”.

Vujačić: Stvara se zla krv i izazivaju sukobi, Popov: Srbija je stalno ljuta na ,,mlađeg brata” Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Tenzije u odnosima dvije zemlje podignute su i zbog usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovesti, kojim po ocjeni SPC-a Crna Gora želi da otme srpske manastire. Najviši srpski zvaničnici javno su tada podržali proteste koje je Crkva organizovala crnogorskim ulicama, dok je početkom januara, tokom protesta ispred crnogorske Ambasade u Beogradu, došlo do pokušaja paljenja zastave Crne Gore, piše Nova.rs.

Da potezi vlasti u dvije države i ponašanje njima bliskih medija djeluju kao nacionalna huškanje i stvaranje neprijatelja, potvrđuje i Ilija Vujačić, profesor na Fakultetu političkih nauka u Beogradu. On navodi da svi govore da to ima veze sa izborima u jednoj i drugoj zemlji i da obe strane traže targete koje treba gađati, ali da se stvara zla krv i izazivaju sukobi, koju u jednom trenutku neće moći da se kontrolišu.

“Vjerujem da poruke koje oni šalju nisu upućene spolja, jedni ka drugima, već služe za unutrašnju političku upotrebu. To je neki vid negativne homogenizacije stanovništva i procjenjuje se da bi to moglo da donese vlasti neki poen”, kaže Vujačić.

Srbija sa gotovo svim zemljama u okruženju ima loše odnose. Ranije su tenzije konstantno bile podignute u odnosima sa Zagrebom ili Sarajevom, a sada su, već neko vrijeme, okrenute prema zvaničnoj Podgorici.

“Iz Srbije to sada najvjerovatnije kreće prema Crnoj Gori jer tamo postoji slabost stanovništva prema Srpskoj pravoslavnoj crkvi. U ovom trenutku nije zanimljivo postavljati pitanje Srba u Hrvatskoj ili na Kosovu. Sada se mogu usplaliti mase na pitanju Srba u Crnoj Gori i SPC-a”, zaključuje Vujačić.

Aleksandar Popov iz Centra za regionalizam navodi da “tinjajući” spor sa Crnom Gorom postoji još od proglašenja nezavisnosti, da ju je Koštunica zvao “kvazi državom”, a da su odnosi dvije države bili loši i za vrijeme vlasti DS-a u koalicijama sa SPS-om i DSS-om, čak gori nego u jednom periodu vlasti SNS-a.

“Stalno je bilo ljutnje na ,,mlađeg brata". Nikada se vlasti u Srbiji nisu pomirile sa činjenicom da je Crna Gora nezavisna država, a ne ,,mlađi brat". Kad je bio posljednji popis stanovništva u Crnoj Gori, Srbija se u to otvoreno miješala da bi se što više građana izjasnio kao Srbi”, navodi Popov.

On kaže da je svaki problem koji postoji između dvije države politizovan, bilo da je riječ o jeziku ili crkvi.

“Umjesto da se sastanu dvije vlade, kao što smo se na primjer sastali sa onom iz Slovenije, zloupotrebljavaju se ovi događaji za unutrašnju upotrebu. Važno je da političari zajedno sjednu i razgovaraju, a ne da se podgrijavaju neprijateljstva pred izbore, jer nema razloga za to”, smatra Popov.

Portal Analitika