Društvo

Vučinović: Za HGI nije sporna odredba Zakona o opštem obrazovanju

Izvor

 

„Prema Zakonu o obrazovanju, crnogorski je jezik koji će biti u upotrebi u Crnoj Gori, ali po članu 13 Ustava Crne Gore uz crnogorski koji je službeni jezik, u službenoj upotrebi su i srpski, bošnjački, hrvatski i albanski jezik. Mi ćemo vjerovatno i dalje   govoriti   onako   kako smo to radili do sada, ali činjenica je da mi živimo u Crnoj Gori, da smo učestvovali u njenom stvaranju i daje logično da se službeni jezik nazove po imenu te države i da bude u upotrebi", kazala je Vučinović.

 

Na pitanje da li je za HGI prihvatljivo da djeca Hrvata u školama uče isključivo crnogorski po gramatici koja je, po nekim mišljenjima, arhaična i diskutabilnog kvaliteta, Vučinović je rekla: „Mi ćemo i dalje govoriti onako kako smo to radili i do sada. Mi se moramo boriti da pripadnici hrvatske manjine u Crnoj Gori govore   hrvatskim jezikom i da taj  jezik,  kada  se steknu svi uslovi, bude i u  službenoj  upotrebi    na način da ga u  zvaničnim državnim školama koriste naša djeca."

Inače, u Tivtu i Kotoru već nekoliko godina funkcioniše neformalna škola hrvatskog jezika i kulture koju uz pomoć HGI i ovdašnjih hrvatskih udruženja, u najvećoj mjeri finansira Vlada u Zagrebu.

Vučinović je naglasila da broj djece koja pohađa tu školu, odnosno koristi hrvatski jezik, „mora biti veći da bi se zvanično od crnogorske države tražilo da u oficijelne škole u sredinama gdje žive Hrvati, uvede i nastava na hrvatskom jeziku."

,,U Tivtu i Kotoru već šest godina za redom funkcioniše ta neformalna škola hrvatskog jezika i kulture, međutim da bi se nastava na hrvatskom jeziku uvela i u ovdašje zvanične prosvjetne ustanove, broj te djece mora biti veći", pojasnila je predsjednica HGI.

Ona je naglasila da će ta stranka na jesen zvanično pokrenuti      inicijativu      o

uvođenju   dvojezičnosti   i prava na isticanje nacionalnih   simbola  manjina na javnim institucijama uz državne simbole Crne Gore, u svim sredinama gdje Hrvati svojim procentualnim učešćem u ukupnom stanovništvu na to imaju pravo.

,,U opštinama gdje Hrvati imaju značajno učešće u ukupnom stanovništu - Tivtu i Kotoru, tražićemo uvođenje dvojezičnosti i ostalih prava koja nam daje Zakon o pravima manjina", zaključila je Vučinović.

Portal Analitika