Podsjetimo, Mitropolija crnogorsko-primorska danas je izdala saopštenje u kojem se navodi da su ta i Eparhija budimljansko-nikšićka Srpske pravoslavne crkve podnijele prijave sa dokazima za upis u Knjigu evidentiranih vjerskih zajednica Jedinstvene evidencije vjerskih zajednica.
„Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava je, u skladu sa svojim zakonskim ovlašćenjima, Mitropoliji i Eparhiji izdalo adekvatna uvjerenja o upisu u Javnu evidenciju“, stoji u saopštenju.
Iz Mitropolije SPC su kazali da je "navedenim zakonskim i podzakonskim odredbama, kao i postupanjem Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava, u potpunosti priznat i ispoštovan ranije stečeni i kroz vjekove bezbroj puta potvrđeni pravni subjektivitet Mitropolije i Eparhije u Crnoj Gori".
„Takva izjava izvedena je iz falcifikovanoga tumačenja povijesti. Očito da ta crkva ima namjeru da dokazuje što ne može dokazati, oslanjajući se na zaštitu vojno-policijske sile crnogorske Vlade, kao "dokaz" svoga "vjekovnoga" postojanja. I ona i njeni organski djelovi, protegli su se na Crnu Goru u dužini srpskih bajoneta 1918. godine, koji su silom uklonili Crnogorsku pravoslavnu crkvu, i u cetinjskome manastiru ustoličili beogradsku kolonijalnu duhovnu vlast. Od tada i toliko traje njen, po svim osnovama nezakonit pravni subjektivitet, samo 104. godine, ni manje ni više“, podvukao je Vučinić za naš portal i dodao:
„Pozivam se na svima dostupne dokumente, koji potvrđuju domicilni status Crnogorske crkve sve do 1918. godine: Ustav Kraljevine Crne Gore iz 1905. godine, u kome je Crnogorska pravoslavna crkva kao takva upisana, Ustav Svetoga sinoda Crnogorske pravoslavne crkve iz 1904. godine, akt kralja Aleksandra o ujedinjenju crkava u kome se izrekom pominje i Tomos Vaseljenske patrijaršije iz 1922. godine, u kome je upisana kao jedna od konstiutenata takozvane Pravoslavne crkve kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Njima dokazujem, počevši od 1918. godine, i 104. godine nezakonitoga pravnoga subjektitiviteta Srpske crkve“.
On ističe da su ovom izjavom, čelnici ove dvije beogradske duhovne filijale u Crnoj Gori, zaoštrili odnos prema Crnogorskoj paravoslavnoj crkvi i Crnogorcima i može se, kako kaže, smatrati jednom vrstom objave rata.
„Jasno su nam stavili na znanje da smo protektorat, čija je Vlada instrument stranih sila, koja sopstvenu zemlju doživljava kao koloniju. Mjesecima, gledamo i slušamo kako Beogradska patrijaršija i Vlada djeluju usnopljeno, raspirujući mržnju među narodima i podrivajući ustavni poredak. Naslanjajući se na jednu Makijavelijevu misao, zebem od ove njihove izjave. Piše Makijaveli, ako još izdaleka prepoznamo zlo koje se razvija, što može samo mudar čovjek, ono se brzo liječi. A, ako ga nijesmo prepoznali na vrijeme, pa dozvolimo da uzme tolikoga maha da ga svako može prepoznati, lijeka mu više nema. Bojim se da sam jedan od tih Makijavelijevih "mudraca"“, naveo je Vučinić.
Prema njegovim riječima, politika koju združeno vode Beogradska patrijaršija i Vlada jeste uperena protiv "svih naših interesa i jeste zlo koje maršira Crnom Gorom i neće se završiti dobro".
„Opterećivaće političku scenu sve dok se pravedno ne riješi crnogorsko crkveno pitanje, i Crnogorska pravoslavna crkva ne dobije status domicilne“, zaključio je u izjavi za Portal Analitika, potpredśednik savjeta Mitropolije CPC.