Česte izmjene sistemskih zakona nijesu dobre i mogle bi da upućuju na pravnu nesigurnost, smatra profesor Pravnog fakulteta Univerziteta Crne Gore i bivši sudija Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu Nebojša Vučinić, komentarišući izmjene i dopune zakona o Državnom tužilaštvu i Tužilaštvu za organizovani kriminal i korupciju.
"Mislim da je to suvišno trošenje energije jer kroz postojeće propise se sve moglo postići. Ja se slažem da tu treba promjena, u djelovanju tužilaca i specijalnog tužioca - tu dileme nema oko neophodnih promjena ali ja smilim da se to moglo postići i kroz adekvatnu primjenu postojećih zakona", kaže Vučinić.
Da Crna Gora već ima uspostavljena tijela i mehanizme za obezbjeđivanje sudske i tužilačke nezavisnosti i odgovornosti, koja treba dosljedno da koristi, nadograđujući ono što je do sada postignuto u reformi pravosuđa i ostvarujući dodatne rezultate u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, podsjetili su i iz Evropske komisije. Žele , kako su saopštili , da Crna Gora napreduje, a ne da nazaduje. I to je najbitnije, napominje i Vučinić
"To je suština kritike i Eu. Dakle, veoma česte promjene stvaraju nesigurnost i onemogućavaju normalno funkcionisanje tih institucija", navodi Vučinić.
S druge strane, Vučiniću je opravdana inicijativa da se smanji broj tužilaca u Tužilačkom savjetu, a poveća broj uglednih pravnika.
"Jer svaka profesija nastoji da se zatvori u sebe, to se zove korporativni klijentelizam, da se odvoji od društva i od države tako je i sa sudijama i tužiocima. Ja se zalažem ne samo za to nego i da u sudovima naročito u Višim uvijek bude jedan broj sudija koji nije iz sudijskog sastava. U Evropskom sudu za ljudska prava recimo imate krivičare , parničare, stručnjake za upravno pravo, profesore Univerziteta , pravnike iz nvo. Zato taj sud ima širinu i dubinu u promišnjenju svojih odluka"
U kontekstu promjena, odgovarajući na pitanje o opozivu ambasadora, Vučinić kaže da nije neuobičajeno kada se promijeni vlast da se mijenja i jedan broj ambasadora ali svi, i to bez odgovarajućeg obrazloženja - jeste.
"Ako neko ne radi dobro treba da kažemo zbog čega i šta je uradio protivno interesima Crne Gore , za svakog pojedinačno ambasadora. I tu se bojim da se nešto tu iza brda valja. Ne znam opet koliko su to autonomne odluke nove vlasti ili neko drugi na to utiče a da bi ostvario svoje strateške uticaje", ocjenjuje Vučinić.
A Crna Gora još je sekularna država, poručuje Vučinić. No, kako zaključuje, postoji realna opasnost da ubuduće to više ne bude.